Pierwsza tura głosowania rozpoczęła się w poniedziałek późnym popołudniem. Przedstawiciele 27 państw członkowskich (ministrowie ds. europejskich lub ambasadorowie) mogli oddawać w niej swoje głosy na 3 z 19 proponowanych lokalizacji: Amsterdam, Ateny, Barcelonę, Bonn, Bratysławę, Brukselę, Bukareszt, Dublin, Helsinki, Kopenhagę, Lille, Maltę, Mediolan, Porto, Sofię, Sztokholm, Warszawę, Wiedeń i Zagrzeb.
Najwięcej głosów zdobyły: Mediolan (25), Amsterdam (20) i Kopenhaga (20). To te trzy miasta przeszły do kolejnej tury.
W drugiej turze głosy rozłożyły się następująco: Mediolan – 12, Amsterdam – 9, Kopenhaga – 5. Duńska stolca odpadła.
W ostatniej, trzeciej rundzie – remis! Zarówno Mediolan, jak i Amsterdam otrzymały po 13 głosów. Podobnie jak w drugiej turze, także i tym razem od głosu wstrzymał się przedstawiciel Słowacji, najwyraźniej rozczarowany wynikiem pierwszej tury (szanse Bratysławy, jak się wydawało przed rozpoczęciem głosowania, były bardzo wysokie, a bukmacherzy z firmy Ladbrokes plasowali słowacką stolicę w pierwszej trójce faworytów).
Ostateczne rozstrzygniecie zapadło – zgodnie z regulaminem – dzięki losowaniu. O lokalizacji nowej siedziby Europejskiej Agencji Leków zdecydował rzut monetą. EMA przeprowadzi się do końca marca 2019 r. z Londynu do Amsterdamu.
Z takiego obrotu spraw zadowoleni powinni być pracownicy Agencji. We wrześniu br. EMA przeprowadziła wewnętrzne ankiety na temat „przeprowadzki”, z których wynikało, że w najlepszym przypadku na pracę w nowej lokalizacji zdecyduje się 83 proc. obecnej kadry, a najgorszym zaś – mniej niż 30 procent. Nie ujawniono pełnej listy miast, o które pytano w ankiecie, ani jej szczegółowych wyników. Wiadomo tylko, że pierwsze trzy miejsca zajęły: Amsterdam, Barcelona i Wiedeń.
Europejska Agencja Leków to druga na świecie – po amerykańskiej FDA – najważniejsza instytucja decydująca o dopuszczeniu do obrotu leków. Każdego roku do siedziby Agencji przyjeżdża 36 tys. ekspertów, urzędników i przedstawicieli przemysłu. Sama zaś EMA, zatrudniająca ok. 900 osób, jest jedną z największych unijnych agencji, o rocznym budżecie ponad 320 mln euro.
Budynek, do którego w 2019 r. przeniesie się EMA, nie jest jeszcze gotowy. Trwa jego budowa w amsterdamskiej dzielnicy biznesowej Zuidas.
Źródła: Politico / PharmaDaily / Onet.pl