Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Obraz ciała i emocje

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 października 2016 01:28

Obraz ciała i emocje - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Schorzenia takie jak anoreksja czy bulimia częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Brytyjscy naukowcy z York University próbują wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Według danych National Eating Disorders Association (NEDA) w Stanach Zdjędnoczonych na zaburzenia odżywiania cierpi około 30 mln ludzi, z czego ok. 20 mln to kobiety.

Popularne, intuicyjne wyjaśnienie tej dysproporcji zakłada, że przedstawicielki płci pięknej bardziej niż panowie przejmują swoim wyglądem zewnętrznym. Wiele wcześniejszych badań pokazało też, że kobiety częściej od mężczyzn są niezadowolone ze swojego ciała, po części dlatego, że są bardziej podatne na presję otoczenia.

Nie tłumaczyło to jednak, dlaczego osoby dotknięte anoreksją postrzegają swoje ciało w sposób niekiedy drastycznie rozbieżny z rzeczywistością, wciąż „dostrzegając” rzekome przejawy otyłości, nawet gdy mają już głęboką niedowagę.

Autorzy badania wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) oraz rzeczywistość wirtualną (VR) do zidentyfikowania obszarów i wzorów aktywności mózgu związanych z negatywnym postrzeganiem swojego ciała.

W eksperymencie wzięły udział 32 zdrowe osoby (16 kobiet i 16 mężczyzn). Nikt z badanych nie wykazywał w przeszłości zaburzeń odżywiania.

Za pomocą hełmów VR uczestnikom stworzono wrażenie posiadania innych ciał – szczupłych albo otyłych. Wrażenie to wzmacniano bodźcami dotykowymi zsynchronizowanymi z obrazem VR. Jednocześnie śledzono aktywność mózgów badanych za pomocą fMRI.

Okazało się, że kiedy uczestnicy patrzyli na swoje wirtualne ciała w wersji otyłej – wzmagała się aktywności obszarów mózgu związanych z percepcją ciała oraz innych, odpowiedzialnych za przetwarzanie emocji takich jak strach i złość. Aktywność ta była znacznie wyraźniej zaznaczona u kobiet.

W kolejnym, planowanym etapie projektu, naukowcy chcą zbadać, jak wygląda odwrotna zależność, czyli jak stan emocjonalny wpływa na postrzeganie swojego ciała.

Źródło: MNT

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także