Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać e-zwolnienia. Ale to nie znaczy, że od razy znikną te stare papierowe druki.
Do dnia 31 grudnia 2017 r. lekarz będzie mógł wystawiać zwolnienia papierowe na dotychczasowych zasadach. Po tym terminie - od 1 stycznia 2017 r. - wystawiane będą wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
BCC przeanalizowało plusy i minusy nowych przepisów.
Dla pracodawcy:
1. Przede wszystkim natychmiastowa informacja o otrzymaniu przez pracownika zwolnienia lekarskiego. Możliwość przeorganizowania zespołu pracowniczego.
2. Możliwość przeprowadzenia kontroli wykorzystania zwolnienia przez pracownika zgodnie z zaleceniami lekarza. Szczególnie istotne przy zwolnieniach krótkoterminowych.
3. Zwolnienie z obowiązku kontroli 7 dniowego terminu dostarczenia przez pracownika otrzymanego zwolnienia lekarskiego.
4. Ułatwiony kontakt z ZUS i stały dostęp do informacji o udzielanych pracownikom zwolnień lekarskich.
5. Prawo wystąpienia drogą elektroniczną do ZUS z wnioskiem o skontrolowanie prawidłowości wystawienia zwolnienia lekarskiego.
Dla ubezpieczonego pracownika:
1. Zwolnienia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej będą automatycznie wysyłane do ZUS, co zwolni pracownika z obowiązku dostarczenia pracodawcy
w formie papierowej w ciągu 7 dni otrzymanego zwolnienia lekarskiego.
2. Zostanie skrócony okres oczekiwania na wypłatę świadczeń z ZUS.
3. N żądanie pacjenta lekarz wystawi tradycyjną papierową wersję zwolnienia.
Dla lekarza:
1. Elektroniczne zwolnienia będą mogli wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową.
2. O sposobie wystawienia zwolnień decyduje lekarz.
3. Bezpośredni wgląd do wszystkich poprzednich udzielanych zwolnień lekarskich oraz wskazań medycznych ich wystawienia.
4. Oszczędność czasu wystawiania e-zwolnienia. Więcej czasu dla pacjenta.
5. Nie mając dostępu do Internetu w trakcie udzielania porady/wizyty lekarz będzie miał możliwość wystawienia zwolnienia w wersji papierowej.
Dla ZUS:
1. Szybsza weryfikacja prawidłowości wystawianych zwolnień z pracy.
2. Skuteczniejsza kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich.
3. Usprawniony kontakt z płatnikiem i lekarzem.
Powyższe regulacje prawne wymuszają również dodatkowe obowiązki:
Dla pracodawcy:
1. Do 31 grudnia 2015 r. założyć należy (bezpłatnie) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS swój profil informacyjny płatnika składek z danymi umożliwiający lekarzowi przesyłania e-zwolnień do ZUS, płatnika i ubezpieczonego .
2. E-zwolnienie wystawiane pracownikom otrzymają pracodawcy mający elektroniczny profil na PUE. Przedsiębiorcy opłacający składkę za nie więcej niż pięciu pracowników nie mają takiego obowiązku.
Reasumując
1. Według danych ZUS za rok 2014 uwzględniających absencję chorobową, liczba orzeczeń lekarskich o niezdolności do pracy wyniosła ponad 17 mln. W tej statystyce nie ujęto zwolnień wystawianych z tytułu opieki nad dzieckiem lub wymagających opieki innych członków rodziny.
2. Przyjęte regulacje uszczelnienia procedury wydawania zwolnień lekarskich należy uznać za krok we właściwym kierunku. Korzystny dla pracodawcy i pracownika.
3. E-zwolnienia usprawnią procedurę wystawiania zwolnień lekarskich i ich przepływ miedzy lekarzem, ZUS i pracodawcą. Będą znacznie trudniejsze do sfałszowania
i zwiększą efektywność kontroli wystawiania i wykorzystania zwolnień lekarskich zarówno przez ZUS jaki i pracodawcę.
Źródło: BCC