Do tej pory sądzono, że za poranne dolegliwości (hyperemesis gravidarum) kobiet w ciąży odpowiedzialne są zmiany stężenia hormonów.
Badacze z Los Angeles zidentyfikowali dwa geny - GDF15 i IGFBP7, które mają wpływ zarówno na wzrost łożyska, jak i na regulację apetytu. Co więcej, wiążą się też z kacheksją nowotworową.
- Kobiety z określonymi, zidentyfikowanymi przez nas wariantami genów GDF15 i IGFBP7 wydają się wykazywać zwiększone ryzyko porannych nudności i wymiotów – tłumaczy dr Marlena Fejzo, jedna z autorek odkrycia. – Nie wyjaśnia to jednak wszystkiego, jako że mutacje tych genów są dość powszechne i nie wszystkie posiadające je kobiety cierpią na hyperemesis gravidarum.
Mimo wszystko, badanie genów GDF15 i IGFBP7 mogłoby pomóc w identyfikacji pań narażonych na te nieprzyjemne objawy i umożliwiłoby wczesne wdrożenie właściwego postępowania.
Ciężkie nudności i wymioty występują u ok. 2 procent ciężarnych. Znanym przykładem jest Katarzyna księżna Cambridge. Jej stan był tak zły w czasie pierwszej ciąży, że była poddana hospitalizacji – przypomina portal Live Science.
Źródło: Live Science