Przez wieki uważano, że człowiek odczuwa cztery podstawowe smaki: słony, słodki, kwaśny i gorzki. W 2000 r. odkryto piąty – umami. Wszystko jednak wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.
Naukowcy z Uniwersytetu Lafayette w Indianie udowodnili, że – niezależnie od pięciu dotąd poznanych smaków podstawowych – ludzie są w stanie odróżnić specyficzny smak tłuszczu. Szósty smak nazwano więc po prostu „tłuszczowym”.
Już od jakiegoś czasu naukowcy wiedzieli, że w ludzkich kubkach smakowych obecne są receptory wrażliwe na cząsteczki kwasów tłuszczowych. Nie wynikało z tego jednak, że jesteśmy w stanie rzeczywiście odróżnić specyficzny smak tłuszczu.
Podejrzewano raczej, że charakterystyczne odczucie tłustego jedzenia wynika ze sposobu, w jaki tłuszcz pokrywa powierzchnię języka i błonę śluzowa jamy ustnej, a więc jest raczej związane ze zmysłem dotyku niż smaku. Badacze z Lafayette dowiedli jednak, że za percepcje smaku tłuszczu odpowiedzialne są kubki smakowe.
Czy odkrycie szóstego smaku podstawowego zmieni sposób przygotowywania żywności? Niewykluczone, że tak. Obecnie do polepszania smaku produktów przemysł spożywczy najczęściej sięga po cukier i glutaminian sodu (smak umami).
Być może w analogiczny sposób będzie można wzbogacać potrawy za pomocą smaku tłuszczu. Miejmy nadzieję, że opracowane w tym celu substytuty tłuszczów, nie będą bardziej zgubne dla zdrowia niż właściwe tłuszcze.
Źródło: Washington Post