Od listopada 2017 roku na odrę we Francji zachorowało 2567 osób – poinformowały tamtejsze służby sanitarne.
Tempo zachorowań zmniejsza się, ale wciąż jest dość wysokie – w ostatnim czasie odnotowywano ok. 50 nowych przypadków tygodniowo.
Druga śmiertelna ofiara tej choroby we Francji to 26-letni mężczyzna. Około 9 na 10 chorych to osoby nieszczepione lub zaszczepione tylko częściowo. Co piąty chory na odrę Francuz (21 proc.) musiał być hospitalizowany.
Odra jest wysoce zaraźliwym i potencjalnie niebezpiecznym schorzeniem wirusowym, na które nie ma lekarstwa. Jest to choroba dotykająca nie tylko małe dzieci, ale także młodzież i osoby dorosłe. Wirus odry przenoszony jest drogą kropelkową, najłatwiej podczas kaszlu i kichania.
Po trwającym od 8 do 12 dni okresie wylęgania, objawy odry pojawiają się zazwyczaj w dwóch etapach. W pierwszym, który trwa od dwóch do czterech dni, występuje katar, kaszel i lekka gorączka, zaczerwienienie oczu i nadwrażliwość na światło. Gorączka z dnia na dzień rośnie, a na śluzówce jamy ustnej pojawiają się małe, niebieskawe białe plamki otoczone czerwonawą obwódką.
Drugi etap rozpoczyna się pomiędzy 3. a 7. dniem choroby (ok. 14 dnia od zakażenia). Charakteryzuje go czerwona wysypka trwającej od 3 do 5 dnia. Wysypka zwykle zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się w dół, docierając do dłoni i stóp. Może też wystąpić duszność, tachykardia, objawy zapalenia płuc, apatia i jadłowstręt. Wysypka zanika w tej samej kolejności, w jakiej się pojawiła, od głowy do kończyn.
Chory może zarażać od ok. 2 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów oraz do 4 dni po wystąpieniu wysypki.
Śmiertelność wśród chorych na odrę waha się od 0,01% w krajach rozwiniętych do ponad 5% w krajach rozwijających się, ale nawet do 20–30% u niemowląt.
Źródło: OutbreakNewsToday