Od początku 2017 roku w Stanach Zjednoczonych odrę rozpoznano u 119 osób. Zachorowania miały miejsce w 15 stanach: Kalifornia, Floryda, Kansas, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Nebraska, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Teksas, Utah i Waszyngton.
Na północ od USA, w Kanadzie, odrą (genotypami D8 i B3) zaraziło się w tym roku 45 osób. Z kolei w Argentynie – trzy (tutaj znaleziono tylko genotyp D8).
W niemal wszystkich przypadkach udało się potwierdzić, że wirus MeV został „przywleczony” spoza Ameryki (chorowały osoby podróżujące lub te, które zaraziły się od nich).
Spośród zakażonych w USA i Kanadzie ponad jedną trzecią (36 proc.) stanowiły dzieci pomiędzy 1. a 4. rokiem życia. Drugą najliczniejszą grupą wiekową (32 proc.) byli dorośli w przedziale 20-49 lat. Osoby niezaszczepione stanowiły 60 proc. chorujących. Nieco częściej wirusem odry zarażały się kobiety (52 proc.).
Oprócz zachorowań w USA, Kanadzie i Argentynie zaraportowano także 84 podejrzenia odry. Przypadki te miały miejsce pomiędzy czerwcem a sierpniem br. w stanie Bolivar w Wenezueli. Do tej pory udało się laboratoryjnie potwierdzić odrę u 34 wenezuelskich pacjentów.
Źródło: OutbreakNewsToday