Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Olej z karaczana? Nie? To może ze świerszcza?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 13 stycznia 2016 22:22

Olej z karaczana? Nie? To może ze świerszcza? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Tłuste ryby morskie – podstawowe źródło zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 – nie należą do najtańszych produktów spożywczych. Holenderscy naukowcy proponują alternatywę – oleje pozyskiwane z owadów.
Thinkstock Thinkstock

Tłuste ryby morskie – podstawowe źródło zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 – nie należą do najtańszych produktów spożywczych. Holenderscy naukowcy proponują alternatywę – oleje pozyskiwane z owadów.

Owady już dziś są składową diety niemal 2 miliardów ludzi. Liczba gatunków spożywanych przez człowieka sięga 2 tys.

O kulinarnej przydatności owadów zwykle mówi się w kontekście dużej zawartości białka. Ale to nie wszystko, co owady mają nam do zaoferowania.

Holenderscy naukowcy z University of Wageningen zbadali właściwości olejów pozyskanych z różnych owadów (i ich larw). Pod lupę wzięto m.in. świerszcze, karaczany, muchy i chrząszcze.

Badane owady składały się z tłuszczów w 10–30 procentach, przy czym udział nienasyconych kwasów tłuszczowych okazał się bardzo wysoki – od 64 proc. w przypadku świerszcza domowego (Acheta domesticus), aż po 75 proc. w przypadku mącznika młynarka (Tenebrio molitor) i karaczana argentyńskiego (Blaptica dubia).

– Każdy z tych olejów pachnie inaczej, niektóre, szczególnie ten ze świerszczy, całkiem przyjemnie – mówi Daylan Tzompa Sosa, główna autorka badania.

Choć zawartość kwasów omega-3 nie była aż tak wysoka jak w tłuszczu ryb, wszystkie oleje otrzymane z owadów zawierały trzy ważn dla naszego zdrowia kwasy: oleinowy (omega-9, główny składnik oliwy z oliwek), linolowy (omega-6) oraz α-linolenowy (omega-3).

Obecnie zespół holenderskich badaczy planuje skupić się na opracowaniu optymalnego sposobu karmienia owadów, tak by pozyskiwany z nich potem olej zawierał jak najwięcej substancji wartościowych dla człowieka. Równolegle badana jest kwestia bezpieczeństwa spożywania „owadzich olejów” przez ludzi i zwierzęta.

Źródło: Food Research International / Food Navigator

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także