Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Onychpapilloma awizuje predyspozycję do niektórych nowotworów

MedExpress Team

Irena Piekarska

Opublikowano 8 lipca 2024 07:37

Onychpapilloma awizuje predyspozycję do niektórych nowotworów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Najnowsze, acz przypadkowe, odkrycie amerykańskich naukowców poszerza listę sygnałów jakie można odczytać na podstawie wyglądu płytki paznokci. Może to być kolejny krok w profilaktyce nowotworów związanych z mutacją w genie BAP1.

Wygląd i stan paznokci dużo mówi o stanie zdrowia. Najnowsze badania amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia wykazały, że dzięki bacznej obserwacji pojawiających się na nich nieprawidłowościach można ocenić zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry, nerek, trzustki, jajników i piersi. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym JAMA Dermatology 17 maja tego roku. Według autorów istnieje związek pomiędzy, łagodną anomalią nowotworową paznokcia - onychopapilloma, a predyspozycją do nowotworów związaną z mutacją w genie BAP1. Zespół predyspozycji do nowotworu BAP1 definiuje się jako dziedziczny zespół predyspozycji do nowotworu związany z mutacjami linii zarodkowej w genie supresorowym nowotworu BAP1.

Onychopapilloma, o której mowa, to rzadki, łagodny nowotwór. Powoduje pojawienie się kolorowego paska, zwykle białego lub czerwonego, wzdłuż paznokcia, a także jego pogrubienie będące podstawą zmiany koloru. Zwykle dotyczy tylko jednego paznokcia. Specjaliści podkreślają, że na ogół są to zmiany łagodne, a gdy nie występuje ból ani dyskomfort, onychopapillomy nie są nawet usuwane. Stosunkowo rzadko zdarza się, że zmiany dotyczą kilku paznokci. Dr Edward Cowen, kierownik oddziału dermatologicznego w amerykańskim Instytucie Zapalenia Stawów oraz Chorób Mięśniowo-Szkieletowych i Skóry Narodowego Instytutu Zdrowia podkreśla, że onychopapilomy pojawiające się na wielu paznokciach jednocześnie powinny skłonić do rozważenia rozpoznania zespołu predyspozycji do nowotworu BAP1 i dalszej diagnostyki w tym kierunku.

Odkrycia zależności między onychopapillomą a zespołem predyspozycji do nowotworów zagrażających lub już obecnych w innych odległych organach dokonano w pewnym sensie przypadkiem w ramach badania z udziałem 47 osób z zespołem predyspozycji do nowotworu BAP1. Jeden z pacjentów zapytany podczas podstawowej oceny genetycznej o stan paznokci stwierdził, że zauważył na nich subtelne zmiany. To skłoniło badaczy do metodycznej oceny zmian w paznokciach innych uczestników i doprowadziło do dokonania niniejszego odkrycia. Eksperci zdali sobie sprawę, że u 88% pacjentów dotkniętych zespołem BAP1 w wieku 30 lat i starszych występowały onychopapillomy na kilku palcach.

Wyniki badania sugerują, że ten objaw  może ułatwić wykrycie zespołu predyspozycji do nowotworu BAP1 u członków rodziny z grupy ryzyka oraz u pacjentów z nowotworami związanymi z BAP1.  Biorąc pod uwagę, że onychopapillomy mnogie w populacji ogólnej występują rzadko warto głębiej zainteresować się tym odkryciem i szukać kolejnego naukowego potwierdzenia tej teorii. W komunikacie National Institutes of Health (NIH) pojawiają się sugestie, że badania przesiewowe paznokci „mogą być szczególnie przydatne u pacjentów, u których w wywiadzie osobistym lub rodzinnym występował czerniak lub inne potencjalne nowotwory związane z BAP1”. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki „uważamy, że obecność zmian na kilku paznokciach sugerujących onychopapillomy powinna skłonić do rozważenia rozpoznania zespołu predyspozycji do nowotworu BAP1” – zaleca  dr Edward Cowen, kierownik poradni dermatologicznej w Instytucie NIH.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także