Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ostrożnie z łączeniem różnych leków działających na układ renina-angiotensyna

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 1 czerwca 2014 23:24

Ostrożnie z łączeniem różnych leków działających na układ renina-angiotensyna - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi w Europejskiej Agencji Leków (EMA) zatwierdził zalecenia dotyczące ograniczeń skojarzonego stosowania różnych klas leków oddziałujących na hormonalny układ renina-angiotensyna (RAS).
[caption id="attachment_44007" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi w Europejskiej Agencji Leków (EMA) zatwierdził zalecenia dotyczące ograniczeń skojarzonego stosowania różnych klas leków oddziałujących na hormonalny układ renina-angiotensyna (RAS).

Chodzi o leki należące do trzech głównych klas: antagoniści receptora angiotensyny (ARBs – sartany), inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) oraz bezpośrednie inhibitory reniny, np. aliskiren.

Łączenie leków z dwóch z tych klas nie jest zalecane, w szczególności nie należy podawać sartanu z inhibitorem ACE pacjentom z problemami z nefropatią cukrzycową.

W przypadkach, kiedy skojarzone stosowanie tych leków (podwójna blokada) jest absolutnie konieczne, musi być zastosowany szczególny nadzór specjalisty, polegający na dokładnym kontrolowaniu czynności nerek, równowagi wodno-elektrolitowej i ciśnienia krwi. Zalecenie to dotyczy kandesartanu i walsartanu, które należą do grupy ARB, i można je stosować z inhibitorami ACE u pacjentów z problemami z sercem, którzy wymagają takiego połączenia.

Skojarzone leczenie aliskirenem i ARB lub inhibitorami ACE jest bezwzględnie przeciwwskazane u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub cukrzycą.

Jak pokazało kilka dużych badań, w których uczestniczyli pacjenci z wcześniej stwierdzonymi chorobami serca i zaburzeniami krążenia, lub z cukrzycą typu 2 – skojarzone stosowanie ARB z inhibitorem ACE zwiększa ryzyko hiperkaliemii, uszkodzenia nerek lub wystąpienia zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi, w porównaniu z stosowaniem tylko jednego leku.

Ponadto nie zaobserwowano żadnych istotnych korzyści ze stosowania podwójnej blokady u pacjentów bez zaburzeń pracy serca, a korzyści ze stosowania przeważały nad ryzykiem tylko w przypadku wybranej grupy pacjentów z zaburzeniami czynności serca, dla których inne metody leczenia były nieodpowiednie.

Opinia Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję obowiązującą w całej Unii Europejskiej.

Źródła: EMA / URPL

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.