W ankiecie, której wyniki publikuje „Journal of Public Health” wzięły udział 3293 osoby. W odpowiedzi na pytanie otwarte o choroby, do jakich może się przyczynić otyłość, nowotwory wskazało 25,4 proc. respondentów.
Z kolei na zamkniętej liście schorzeń powiązanych z otyłością nowotwory zaznaczyło 57,5 ankietowanych. Jeszcze mniej (50 proc.) wskazało choroby stawów, natomiast najwięcej (93,6 proc.) było świadomych związku pomiędzy nadmierną masą ciała a cukrzycą.
Odsetek poprawnych odpowiedzi na szczegółowe pytania o wpływ otyłości na ryzyko rozwoju konkretnych nowotworów wahał się w szerokim zakresie. O związku pomiędzy balastem nadmiarowych kilogramów a rakiem jelita grubego wiedziało 60,1 proc. badanych, ale już w przypadku raka jajnika – tylko 21,5 procent.
Trafniejszych odpowiedzi częściej udzielali respondenci z lepszym wykształceniem oraz o wyższym statusie socjoekonomicznym.
Zdaniem autorów, wyniki badania jasno wskazują na niezadowalającą skuteczność prowadzonych do tej pory kampanii społecznych i innych działań edukacyjnych na temat szkód, jakie w ludzkim organizmie powoduje otyłość. Tymczasem z nadwagą lub otyłością zmaga się aż 63 proc. mieszkańców Anglii i 67 proc. populacji Szkocji. Szacuje się, że z powodu nadmiernej masy ciała na różne nowotwory (łącznie 13 typów) zapada w Wielkiej Brytanii rocznie ponad 18 tys. osób.
Źródło: Journal of Public Health / Pharma Times