Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Palacze łatwiej uzależniają się od narkotyków

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 18 marca 2015 17:31

Palacze łatwiej uzależniają się od narkotyków - Obrazek nagłówka
Mija właśnie 40 lat od powstania słynnej teorii eskalacji. Jej autorka, prof. Denise Kandel z Columbia University zasugerowała wówczas, że narkotyki „miękkie”, takie jak marihuana, zwiększają szanse uzależnienia od twardych narkotyków. Najnowsze badania prof. Kandel wskazują, że najgroźniejszym „narkotykiem inicjacyjnym” może być nie marihuana, ale legalnie i ogólnodostępna… nikotyna.
[caption id="attachment_58397" align="alignnone" width="620"]Thinkstock / Getty Images Thinkstock / Getty Images[/caption]

Mija właśnie 40 lat od powstania słynnej teorii eskalacji. Jej autorka, prof. Denise Kandel z Columbia University zasugerowała wówczas, że narkotyki „miękkie”, takie jak marihuana, zwiększają szanse uzależnienia od twardych narkotyków. Najnowsze badania prof. Kandel wskazują, że najgroźniejszym „narkotykiem inicjacyjnym” (ang. gateway drug) może być nie marihuana, ale legalnie i ogólnodostępna… nikotyna.

Dane epidemiologiczne sugerują, że większość osób uzależnionych od twardych narkotyków zaczynała eksperymenty od legalnych substancji, takich jak alkohol i papierosy, a dopiero później sięgała po marihuanę, a następnie kokainę czy heroinę. Widząc tę zależność prof. Kandel postanowiła przeprowadzić badania z udziałem myszy, w których przetestowała wpływ nikotyny na reakcje gryzoni na kokainę.

Okazało się, że myszy, które najpierw zostały wystawione na działanie nikotyny, reagowały dużo silniej na późniejsze działanie kokainy. Gryzonie te wykazywały też więcej zachowań charakterystycznych dla uzależnień w porównaniu do myszy, które nie były wcześniej wystawione na działanie nikotyny.

Analiza na poziomie molekularnym dowiodła, że nikotyna wzmacnia ekspresję genu o nazwie FosB, który gra kluczową rolę w „systemie nagrody” potęgując przyjemne doznania związane z użyciem innych substancji psychoaktywnych. Co ciekawe, efekt ten jest całkowicie jednokierunkowy: wystawienie myszy na działanie kokainy w pierwszej kolejności nie wpływa na ryzyko uzależnienia się od nikotyny.

Kolejną ciekawostką okazał się fakt, że nikotyna wzmacniała efekty działania kokainy tylko wówczas, gdy gryzonie były wystawione na obie substancje tego samego dnia. Dane epidemiologiczne potwierdzają tę zależność i wskazują na to, że większość młodych osób uzależnionych od kokainy zaczynało eksperyment z tym narkotykiem równocześnie paląc papierosy.

Okazuje się że palacze mają dwukrotnie wyższe ryzyko rozwinięcia uzależnienia po eksperymentach z kokainą w porównaniu do osób niepalących.

Źródło: New Scientist

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także