Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Schizofrenia

Personalizowany awatar pomoże zapanować nad głosami

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 24 listopada 2017 14:10

Personalizowany awatar pomoże zapanować nad głosami - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Brytyjscy psychiatrzy testują nowatorską metodę wspomagania terapii schizofrenii. Na czym ona polega?

Omamy, szczególnie słuchowe, to dość częsty objaw schizofrenii. Słyszane przez pacjenta „głosy” nierzadko brzmią agresywnie, zastraszają go lub obrażają.

U części pacjentów halucynacje nie ustępują pomimo prawidłowego leczenia farmakologicznego i terapii behawioralnej.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z King's College London i University College London wzięło udział 150 pacjentów, u których omamy słuchowe utrzymywały się (pomimo leczenia) od co najmniej roku.

Uczestników podzielono na dwie grupy po 75 osób. U pacjentów z pierwszej grupy zastosowano testowaną nowatorską metodę "oswajania głosów" za pomocą wirtualnej postaci komputerowej, zaś w grupie drugiej – kontrolnej – tradycyjną terapię behawioralną.

Badani testujący nową metodę mieli za zadanie utworzyć – w specjalnie do tego zaprojektowanej aplikacji – awatara i tak skonfigurować jej wygląd i głos, aby w jak największy stopniu przypominał postać z omamów.

W kolejnym etapie, prowadzący badanie specjalista występował w podwójnej roli - rozmawiał z pacjentem zarówno jako terapeuta, jak i jako awatar symulujący omamy głosowe. Chorego zachęcano by odpowiadał wirtualnej postaci zdaniami w rodzaju „Nie zamierzam cię więcej słuchać”.

Odpowiednio pokierowana rozmowa pozwalała badanym nauczyć się przeciwstawiania się „głosom”, zmniejszała też lęk, jaki wywoływały. Przede wszystkim jednak – jak podkreśla prof. Tom Craig, główny autor – w porównaniu ze standardową terapią behawioralną, nowa metoda okazała się dwukrotnie skuteczniejsza w redukcji częstości pojawiania się omamów słuchowych, odnotowanej po 12 tygodniach od zakończenia leczenia. Jednak po 24 tygodniach poprawa w obu grupach była podobna. Zdaniem autorów oznacza to, że awatarowa terapia wymaga „sesji przypominających” co jakiś czas.

Źródło: BBC News

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także