Rodzice chłopca są obywatelami Jordanii, ale unikalny zabieg sztucznego zapłodnienia z pełną podmianą mitochondrialnego DNA przeprowadzony został przez lekarzy z nowojorskiego New Hope Fertility Center na terytorium Meksyku. W USA procedura taka jest nielegalna, natomiast w Meksyku nie ma stosownych regulacji, nie jest więc zabroniona.
Wcześniej jordańska para miała dwoje dzieci, jednak zmarły one z powodu zespołu Leigha (podostrej martwiczej encefalopatii) – rzadkiej choroby wywołanej mutacją w DNA mitochondrialnym matki.
Nowatorska procedura polegała na wyjęciu z jajeczka matki jądra komórkowego i umieszczeniu go wewnątrz pozbawionej jądra komórki jajowej dawczyni ze „zdrowymi” mitochondriami. Następnie tak powstałą komórkę zapłodniono nasieniem ojca. Urodzony 6 kwietnia br. chłopiec jest zdrowy. Od dawczyni pochodzi jedynie 0,1 proc. jego DNA.
Dzieci (ok. 30–50) z materiałem genetycznym od 3 osób rodziły się już w latach 90. ubiegłego wieku. Jednak stosowana wtedy metoda była inna (transfer cytoplazmatyczny) i nie dawała pewności, że nie pojawią się objawy choroby genetycznej (dziecko posiadało bowiem mitochondrialne DNA zarówno od dawczyni, jak i od matki). Jej stosowania zabroniono definitywnie w 2002 roku.
Źródła: PSB / BBC News