Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Pierwsze przeciwciało monoklonalne dla chorych na AZS

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 10 kwietnia 2017 23:04

Pierwsze przeciwciało monoklonalne dla chorych na AZS - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła dupilumab do stosowania w terapii pacjentów z atopowym zapaleniem skóry.

Dupilumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym swoiście hamującym nadaktywne przekazywanie sygnałów przez interleukiny IL-4 i IL-13 – białka uważane za główne czynniki odpowiedzialne za utrzymujące się zapalenie u podłoża AZS.

Lek został zarejestrowany do stosowania u pacjentów z AZS o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, u których przebiegu choroby nie udaje się kontrolować za pomocą miejscowych leków dostępnych na receptę lub niekwalifikujących się do ich przyjmowania.

 – Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu muszą się zmagać z silnymi, niekiedy niemożliwymi do wytrzymania objawami, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na ich funkcjonowanie przez większość życia – stwierdziła Julie Block, prezes stowarzyszenia National Eczema Association.  – Dotychczas istniało jedynie niewiele możliwości leczenia osób z AZS o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu.  Dlatego rejestracja dupilumabu jest tak ważne dla naszej społeczności.

Dupilumab jest dostępny w postaci ampułkostrzykawek i może być samodzielnie wstrzykiwany podskórnie przez pacjenta. Może być stosowany z miejscowymi kortykosteroidami lub bez.

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie zapalne, którego objawy często występują w postaci wysypki na skórze. Wysypka w większości przypadków  pokrywa  znaczną część powierzchni ciała i może jej towarzyszyć: nasilony, uporczywy świąd, suchość skóry oraz jej pękanie, zaczerwienienie, powstawanie strupów i sączenie wydzieliny. Świąd należy do objawów o największym negatywnym wpływie na jakość życia chorych.

Nowy lek został dopuszczony do stosowania na podstawie danych z programu badań klinicznych LIBERTY AD, który obejmował trzy randomizowane badania fazy 3: SOLO 1, SOLO 2 i CHRONOS (z udziałem łącznie 2 119 dorosłych pacjentów). 

W badaniach tych oceniano stosowanie dupilumabu albo w monoterapii (SOLO 1, SOLO 2), albo z miejscowymi kortykosteroidami (CHRONOS) u pacjentów z niewystarczająco kontrolowanym AZS o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu. W tych wszystkich badaniach osiągnięto pierwszorzędowe i najważniejsze spośród drugorzędowych punktów końcowych.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

AZS
Światowy Dzień AZS

O leczeniu AZS wciąż mówi się za mało

14 września 2024
AZS
Światowy Dzień AZS

Jak pielęgnować skórę atopową?

13 września 2024
LekiBiologiczneDlaPolski_logo_v4_przyciete
5 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także