Szczepionka powstała na bazie dezaktywowanej toksyny gronkowcowej. Przetestowano ją z powodzeniem na 46 zdrowych ochotnikach obojga płci.
Nowa szczepionka, jak twierdzą jej twórcy, działa na podobnej zasadzie jak szczepionka przeciwtężcowa. Jej efekt ochronny powinien utrzymywać się przez co najmniej 5 lat.
Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to zagrażający życiu stan spowodowany działaniem na organizm toksyn wytwarzanych przez bakterie – najczęściej gronkowca złocistego, ale także inne – np. paciorkowce, enterokoki. Jedną z odmian TSS jest tzw. choroba tamponów, spowodowana przez toksyny gronkowcowe, występująca u kobiet stosujący tampony dopochwowe w czasie menstruacji. Śmiertelność w tej postaci TSS sięga 2,5 proc., a wyleczenie nie zapewnia odporności.
TSS może pojawić się też w wyniku poronienia, w połogu, jako powikłanie po zabiegach chirurgicznych, a nawet po zwykłym skaleczeniu skóry, oparzeniu czy ukąszeniu przez owada.
Obecnie trwa nabór do II fazy testów klinicznych, a więc od potencjalnego wprowadzenia szczepionki na rynek dzieli nas jeszcze co najmniej kilka lat.
Źródła: „The Lancet Infectious Disease” / SWR