Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Pierwszy w pełni bioresorbowalny stent dopuszczony do obrotu w USA

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 6 lipca 2016 11:43

Pierwszy w pełni bioresorbowalny stent dopuszczony do obrotu w USA - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na wprowadzenie do obrotu w USA bioresorbowalnego stentu Absorb - pierwszego tego typu komercyjnie dostępnego stentu dla pacjentów z chorobą wieńcową.

Podczas gdy tradycyjne stenty są wykonane z metalu, stent Absorb wykorzystuje naturalnie rozpuszczalny materiał, podobny do tego, który stosuje się w rozpuszczalnych szwach. Po spełnieniu swojej funkcji, polegającej na poszerzeniu światła zwężonej miażdżycowo tętnicy oraz przyspieszonym „gojeniu się” leczonego fragmentu naczynia, nowy stent ulega całkowitemu rozpuszczeniu [pozostają jedynie dwie pary markerów platynowych] - w ciągu 2 do 3 lat od implantacji. Dla porównania - stenty metalowe są implantami trwałymi, które ograniczają ruch naczynia poprzez „uwięzienie” tętnicy na resztę życia pacjenta.

- Bioresorbowalny stent to znaczący krok naprzód w leczeniu choroby wieńcowej - mówi prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum. - Rezygnacja z zastosowania metalu umożliwia leczonej tętnicy powrót do swojej naturalnej postaci oraz funkcji, redukuje ryzyko zatorów związanych ze stentami metalowymi. Całkowite wchłonięcie stentu w ścianie naczynia kilka lat po implantacji oznacza też lepszy dostęp do innych form leczenia – gdyby u danego pacjenta zaszła taka konieczność – wyjaśnia specjalista.

W badaniach klinicznych ABSROB III prowadzonych na całym świecie bioresorbowalny stent Absorb wykazał porównywalne efekty kliniczne do wiodącego stentu metalowego (Xience). W grupie około 2 tys. pacjentów w USA uczestniczących w badaniu, którym wszczepiono rozpuszczalny stent Absorb, zaobserwowano po roku zbliżony odsetek zdarzeń niepożądanych (w tym zgon z przyczyn sercowych, zawały serca w stentowanym naczyniu czy rewaskularyzację naczynia uprzednio stentowanego - łącznie określanych mianem niepowodzenia w obrębie leczonej zmiany) w porównaniu z pacjentami, którym wszczepiono metalowy stent Xience.

W Polsce stent Absorb jest stosowany od 2012 roku. Dzięki staraniom lekarzy kardiologów Absorb został zaimplantowany 8000 polskich pacjentów. Obecnie produkt oczekuje na decyzję AOTM, co jest warunkiem koniecznym, aby był refundowany i tym samym – stosowany u większej liczby pacjentów.

Źródło: materiały prasowe

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także