Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała Imlygic (talimogene laherparepvec – T-VEC) – pierwszy z nowej grupy preparatów przeciwnowotworowych. Lek zawiera zmodyfikowanego genetycznie wirusa opryszczki, przeprogramowanego tak, by niszczyć komórki czerniaka.
T-VEC podawany jest w iniekcjach wprost do guza (w obrębie skóry), a także do węzłów chłonnych, gdzie lokalizują się przerzuty. Wirus działa dwutorowo: sam zabija komórki nowotworowe od wewnątrz, a jednocześnie, za pomocą zawartej w nim cytokiny GM-CSF, stymuluje komórki układu immunologicznego do atakowania guza.
FDA wydała zgodę na stosowanie T-VEC na podstawie badania, które objęło 436 chorych na rozsianego czerniaka, poza zasięgiem leczenia chirurgicznego. Połowie badanych przez co najmniej 6 miesięcy podawano iniekcje T-VEC, druga połowa była leczona w klasyczny sposób. Okazało się, że rozmiary guza nowotworowego zmniejszyły się u 16,3 proc. pacjentów z grupy badawczej i u 2,1 proc. w przypadku grupy kontrolnej. Czas przeżycia w grupie badawczej był średnio o 4,4 mies. dłuższy.
Producent – firma Amgen – ogłosił, że Imylgic trafi na rynek w ciągu tygodnia. Cenę terapii ustalono na poziomie 65 tys. dolarów.
Pozytywną opinię na temat T-VEC wydała też już kilka dni temu Europejska Agencja Medyczna (EMA).
Źródła: FDA / Extreme Tech