Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Pigułki antykoncepcyjne powinny być darmowe!

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 15 lutego 2017 14:07

Pigułki antykoncepcyjne powinny być darmowe! - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Środki zapobiegające ciąży są zbyt drogie i wielu kobiet nie stać na ich stosowanie. Powinny być objęte pełną refundacją – apelują lekarze wykonujący zabiegi aborcji, zaniepokojeni rosnącą liczbą zgłaszających się do nich pacjentek.

Od 2011 roku w Holandii środki antykoncepcyjne są objęte pełną refundacją tylko w przypadku  kobiet poniżej 21. roku życia. Wcześniej  nie było limitu wiekowego i pigułki były dostępne za darmo dla pań w każdym wieku.

Według ostatnio opublikowanych danych, liczba przeprowadzanych w tym kraju aborcji w ostatnich latach zwiększyła się (wcześniej obserwowano raczej trend spadkowy). W 2015 roku wykonano tam 30 803 "zabiegów", czyli o 442 więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, wzrost jest szczególnie wyraźny wśród kobiet pomiędzy 25. a 30. rokiem życia, a więc takich, które za antykoncepcję muszą płacić z własnej kieszeni.  

- Dokładne przyczyny wzrostu liczby sztucznych poronień nie są jeszcze wnikliwie zbadane, ale bardzo prawdopodobne jest, że ma to związek ze ceną doustnych środków antykoncepcyjnych, która dla części kobiet może stanowić barierę. Przywrócenie pełnej refundacji dla wszystkich grup wiekowych z pewnością poprawiłoby sytuację – mówi Ineke van der Vlugt, specjalistka w dziedzinie zdrowia seksualnego z Fundacji Rutgersa (Rutgers Stichting). Fundacja  prowadzi na terenie całej Holandii ponad 60 ośrodków, w których można skorzystać z porad dotyczących antykoncepcji, a także uzyskać pomoc w razie doświadczenia molestowania seksualnego.

Zdaniem dr Anne Jansen z holenderskiego stowarzyszenia lekarzy wykonujących zabiegi aborcji, które zaapelowało w ostatnich dniach o przywrócenie zasad refundacji antykoncepcji sprzed 2011 roku, problemem jest też wysoki koszt założenia wkładki wewnątrzmacicznej (nawet do 500 euro, jeśli procedura wykonywana jest w szpitalu).

Mimo wszystko, jak podkreśla minister zdrowia Holandii Edith Schippers, kraj ten może się pochwalić jednym z najniższych na świecie stosunkiem liczby aborcji do ciąż – obecnie wynosi on 8,6/1000.

Źródło: DutchNews

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Lewica nie odpuści aborcji

26 sierpnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Aborcja, "wielka" polityka i wybory prezydenckie

25 lipca 2024
iStock-516004798
12 lipca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także