Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
WUM

Pionierska minimalnie inwazyjna resekcja guzów wątroby

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 lutego 2021 15:18

Pionierska minimalnie inwazyjna resekcja guzów wątroby - Obrazek nagłówka
Położenie obu zmian przerzutowych w wątrobie (kolor zielony) w rekonstrukcjach wątroby 3D. (Rekonstrukcje 3D wykonane dzięki uprzejmości dr. n. med. Jana Witowskiego)
Wykonana po raz pierwszy w Polsce resekcja guzów wątroby z dostępu torakoskopowego i przezprzeponowego otwiera nowe perspektywy małoinwazyjnego leczenia chorych, u których położenie guza pod przeponą uniemożliwia dostęp laparoskopowy.

Prof. Tadeusz Wróblewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza, 19 stycznia 2021 roku wykonał pierwszą w Polsce resekcję 2 guzów nowotworowych wątroby z dostępu laparoskopowego i torakoskopowego. W operacji uczestniczyli: dr Wacław Hołówko i dr Jan Stypułkowski. Chorą znieczulała dr Marta Dec z pielęgniarką Ewą Królicką. Instrumentariuszkami były mgr Marzena Kaczmarska i Agnieszka Szwonder.

Prof. T. Wróblewski z zespołem operacyjnym po laparoskopowo/torakoskopowym wycięciu przerzutów z wątroby

– Wskazaniem do operacji u 72 letniej kobiety były dwa przerzuty raka piersi do wątroby. Lokalizacja pierwszej zmiany nowotworowej w segmencie II/III pozwalała na wykonanie laparoskopowej resekcji części segmentu III i segmentu II wątroby (Ryc.1). Położenie drugiej zmiany w tylnej części segmentu VII, wysoko pod przeponą, wykluczało możliwość dostępu laparoskopowego. W tej sytuacji, jedyną i najmniej inwazyjną metodą usunięcia tego guza była resekcja wątroby z dostępu przez prawą jamę opłucnową i przez przeponę. W pierwszym etapie wykonano część laparoskopową operacji a następnie, po zmianie ułożenia chorej, przeprowadzono etap torakoskopowy. Operacja trwała 240 minut. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany i chora w stanie ogólnym bardzo dobrym opuściła Klinikę w czwartej dobie po operacji - mówi prof. Tadeusz Wróblewski.

Wykonana po raz pierwszy w Polsce resekcja wątroby z dostępu torakoskopowego i przezprzeponowego otwiera nowe perspektywy małoinwazyjnego leczenia chorych, u których położenie guza w części wątroby - pod przeponą - uniemożliwia dostęp laparoskopowy. Alternatywą dla tych chorych była do tej pory jedynie operacja otwarta.

Widok zmiany położonej podprzeponowo w wątrobie, od strony chirurga operującego przez klatkę piersiową.

Operacja ta to kolejny sukces zespołu Kliniki, który w krótkim czasie wykonał dwie pionierskie laparoskopowe operacje wielonarządowe: resekcję segmentów wątroby II i III z lewostronną hemikolektomią i z cholecystektomią oraz resekcję segmentów V i IVb z prawostronną hemikolektomią i cholecystektomią. Dzięki wykonaniu tych operacji sposobem laparoskopowym, a ostatniej łącznie z torakoskopią, chorzy onkologiczni mogli wcześniej i w dobrej kondycji rozpocząć dalsze leczenie.

Źródło: WUM

Podobne artykuły

iStock-1387293919
28 lipca 2023
iStock-1178017792
Hepatomegalia

Wątroba nie boli, ale jej powiększenie już tak

6 października 2022
iStock-970802614
12 maja 2021
Beztytulu
22 grudnia 2020

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także