Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Po co więzić bakterie w nano-rurkach?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 sierpnia 2017 16:18

Po co więzić bakterie w nano-rurkach? - Obrazek nagłówka
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali opracowali nową metodę do określania czy badany patogen posiada zdolność do wzrostu po potraktowaniu go danym antybiotykiem. Wyniki zostały właśnie opublikowane w amerykańskim Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Lekooporność jest palącym problemem wynikającym z dynamicznej ewolucji mikroorganizmów. Szybkość adaptacji bakterii do powszechnie stosowanych antybiotyków przekracza nasze możliwości tworzenia nowych leków.

Oprócz prac nad skutecznymi farmaceutykami, kluczowa jest także szybka diagnostyka patogenu i określenie jego lekowrażliwości. Zaproponowany przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali test zajmuje niecałe pół godziny.

Zasada jego działania opiera się mikroukładzie nano-rurek wypełnionych podłożem i antybiotykami. Mikroorganizmy nie rosną tu w koloniach – są uwięzione w rurkach, tak wąskich, że dzielące się komórki układają się w rosnącym rzędzie. Dzięki takiemu układowi w łatwy sposób można określić tempo i charakter ich wzrostu.

Według autorów, standaryzacja badania będzie tylko formalnością. Wprowadzenie łatwych do użycia i tanich testów do diagnostyki moczu i krwi pacjentów jest planowana na najbliższy rok. Patent posiada firma Astrego Diagnostics AB związana z Uniwersytetem w Uppsali.

 

Źródło: Özden Baltekina, et al., Antibiotic susceptibility testing in less than 30 min using direct single-cell imaging, PNAS, DOI: 10.1073/pnas.1708558114 , http://www.pnas.org/content/early/2017/08/07/1708558114.full

 

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także