Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Podeszły wiek nie chroni przed rakiem szyjki macicy

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 16 czerwca 2015 10:18

Podeszły wiek nie chroni przed rakiem szyjki macicy - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty
W świadomości społecznej rak szyjki macicy to choroba głównie kobiet młodych i w średnim wieku. Tymczasem połowa śmiertelnych przypadków dotyczy pań po 65. roku życia – przypominają naukowcy na łamach British Medical Journal.
[caption id="attachment_60304" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

W świadomości społecznej rak szyjki macicy to choroba głównie kobiet młodych i w średnim wieku. Tymczasem połowa śmiertelnych przypadków dotyczy pań po 65. roku życia – przypominają naukowcy na łamach British Medical Journal.

Według prognoz autorów raportu, w najstarszych grupach wiekowych liczba kobiet chorujących i umierających na ten nowotwór – będzie rosnąć. Postulują więc podniesienie granicy wiekowej grupy objętej badaniami przesiewowymi do 70 lat.

Potoczne kojarzenie raka szyjki z kobietami młodymi ma pewne uzasadnienie – jest to bowiem najczęściej występujący nowotwór u kobiet poniżej 35. r.ż. Do świadomości społecznej mocno też przemawiają przypadki znanych osób, które przegrały walkę z tym nowotworem, takich jak np. Jade Goody (celebrytka znana z programu „Big Brother”, zmarła w 2009 r. w wieku 27 lat).

Jednak, jak pokazują dane epidemiologiczne, w latach 2010-2012 na raka szyjki macicy umierało w Wielkiej Brytanii rocznie średnio 449 kobiet w wieku powyżej 65 lat, a w grupie poniżej 25. r.ż. – średnio 7.

Z podobnymi proporcjami, choć przy większych, niestety, liczbach bezwzględnych, mamy do czynienia w naszym kraju:

[caption id="attachment_60299" align="alignnone" width="620"]Umieralność na raka szyjki macicy w Polsce w latach 2008-2010 w zależności od wieku. Źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów Umieralność na raka szyjki macicy w Polsce w latach 2008-2010 w zależności od wieku. Źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów[/caption]

Dr Sue Sherman z Keele University, zwraca uwagę, że odsetek kobiet, które w ciągu ostatnich 5 lat poddały się w Anglii badaniu przesiewowemu w kierunku raka szyjki jest coraz mniejszy w kolejnych przedziałach wiekowych: 82 proc. wśród pań w wieku 50–54 lata, 76 proc. w grupie 55–59 lat oraz 72 proc. w grupie 60–64 lata.

Kobiety starsze niż 65 lat nie otrzymują zaproszeń na badania, wysyłanych przez NHS. Mogą jednak same się na nie zgłaszać – nieodpłatnie. Robią to jednak rzadko, m.in. ze względu na przekonanie, że zaprzestanie aktywności seksualnej „zabezpiecza” je przed zachorowaniem. Jest to jednak pogląd fałszywy – wirus HPV może bowiem przez wiele lat pozostawać w organizmie w stanie uśpienia.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także