Niska liczba wykwalifikowanego personelu medycznego, trudności z dotarciem do wielu wiosek położonych w delcie rzeki, niska świadomość zdrowotna – to najważniejsze trudności, z jakimi mierzą się przyszłe matki w Mjanmie (Birmie). Dlatego też 85% tamtejszych kobiet decyduje się na poród w domu.
Polska Misja Medyczna w ramach realizowanego od maja do grudnia 2017 r. projektu („Mjanma - działania położniczo – edukacyjne, działania medyczne oraz WASH w regionie delty Irawadi”) przeprowadziła szkolenia dla 90 położnych i akuszerek z tematu zdrowia okołoporodowego i WASH. Zorganizowano również szkolenia dla 200 kobiet oczekujących dziecka z zakresu zdrowia w trakcie ciąży, opieki nad noworodkiem i metod antykoncepcyjnych.
PMM zapewniła też opiekę medyczną oraz dostęp do darmowych leków ponad 600 dzieciom oraz około 400 kobietom w ciąży. Szczepienia przeciw WZW typu B otrzymało 280 dzieci w wieku szkolnym.
By poprawić dostęp do opieki położniczej, PMM zbudowała lokalny ośrodek zdrowia wyposażony w salę porodową. Ośrodek przyjmuje 1600 pacjentów miesięcznie. Składa się z poczekalni dla pacjentów, gabinetu medycznego, pomieszczenia dla pielęgniarki, magazynu medycznego i porodówki. Wyposażony jest w system sanitarny, własną studnię, zbiornik wodny na dachu budynku i prąd.
- Naszą pomoc kierujemy przede wszystkim do kobiet w ciąży, matek w okresie poporodowym oraz dzieci z terenów wiejskich – mówi Magdalena Komperda, koordynatorka projektu – początkowo było to dla nas duże wyzwanie, ponieważ nie mieliśmy wcześniej doświadczenia w tym obszarze kulturowym, ale po dwóch latach działań w Mjanmie i ich efektach wiemy, że mają one sens.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ.
Źródło: PMM