Do takiego wniosku doszli naukowcy z Harvard University i University of Michigan Medical School po przeanalizowaniu sięgających nawet pół wieku wstecz badań obejmujących 17,5 tys. lekarzy rezydentów. Co było najczęstszą przyczyną depresji młodych medyków?
Wcześniejsze badania sugerowały, że ryzyko zachorowania na depresję jest wśród lekarzy zbliżone do populacji ogólnej, jednak ryzyko popełnienia samobójstwa jest wyższe.
Autorzy najnowszej analizy zebrali dane z 54 badań z całego świata. Wynika z nich, że objawy depresji dotyczą – na jakimś etapie kształcenia podyplomowego – 28,8 proc. młodych lekarzy. Odsetek ten w ciągu ostatnich 50 lat wzrastał – powoli, ale konsekwentnie.
Jako przyczyny autorzy wskazują m.in. wyczerpujący, kilkunastoletni proces kształcenia, zbyt długie godziny pracy, przemęczenie, przytłoczenie ogromną odpowiedzialnością.
Badacze mają nadzieję, że ich praca zwróci szerszą uwagę na problem i pomoże w opracowaniu skuteczniejszych sposób zapobiegania i leczenia depresji wśród lekarzy. Stawką jest tu bowiem zdrowie nie tylko ich samych, ale także ich pacjentów.
Źródło: The Independent