Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Kongres ECTRIMS

Poprawić skuteczność leczenia SM

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 października 2018 11:51

Poprawić skuteczność leczenia SM - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Naukowcy wciąż poszukują nowych sposobów leczenia i monitorowania postępu rozwoju SM. Biomarkerem aktywności choroby może stać się stężenie w surowicy łańcucha lekkiego neurofilamentu (ang. serum neurofilament light - sNfL).

Podczas 34. Kongresu The European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis (ECTRIMS), który obył się w Berlinie w dniach 10-12 października 2018, przedstawiono wyniki analizy retrospektywnej obejmującej ponad 1000 pacjentów, które potwierdzają kliniczne znaczenie stężenia sNfL w ocenie poziomu nasilenia choroby oraz w monitorowaniu odpowiedzi na leczenie u pacjentów z SM.

Zaprezentowane w Berlinie dane sugerują, że stężenie sNfL przekraczające określoną wartość progową jest związane z trwającą aktywnością choroby i negatywnymi wynikami w ocenie klinicznej i radiologicznej, takimi jak progresja niepełnosprawności i zwiększona atrofia mózgu. Badacze wykazali również, że wprowadzenie terapii modyfikujących przebieg choroby znacznie obniżało stężenie sNfL, przy czym, im bardziej się ono obniżało, tym lepszych wyników leczenia można było oczekiwać.

– Obecnie brak jest biomarkerów krwi pozwalających na monitorowanie leczenia SM – przyznaje prof. Peter Calabresi, dyrektor Wydziału ds. Neuroimmunologii i Neuroinfekcji Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. – Omawiane wyniki potwierdzają, że sNfL jest klinicznie pomocnym biomarkerem, który pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo występowania u pacjenta z SM szybko postępującej choroby lub choroby o umiarkowanym przebiegu. Dają one również możliwość zastosowania prostego badania krwi w celu monitorowania pacjenta pod kątem odpowiedzi na określone leczenie. Dzięki swojemu wysokiemu potencjałowi, który pozwala przewidzieć postęp choroby, sNfL może zapewnić lekarzom źródło dodatkowych informacji wykraczających poza obecnie stosowane badanie MRI, i tym samym pomóc w podejmowaniu decyzji terapeutycznych – wyjaśnia prof. Calabresi.

Firma Biogen dąży do wykorzystywania tych wyników jako wartościowego narzędzia w praktyce klinicznej. Firma rozszerzyła również swoją współpracę i wraz z Siemens Healthineers prowadzi badania nad opracowaniem metody badania krwi pozwalającej na oznaczanie poziomu sNfL, jako dodatkowego narzędzia monitorowania aktywności SM. Bardzo czuła, niezawodna i podlegająca walidacji metoda pozwoli lekarzom na pomiar stężeń sNfL u pacjentów z SM, po to, by móc lepiej poznać aktywność choroby i monitorować odpowiedź na leczenie.

W czasie kongresu ECTRIMS przedstawiono także dowody z codziennej praktyki klinicznej potwierdzające długotrwałą skuteczność fumaranu dimetylu i natalizumabu. Badanie ENDORSE wykazało, że kliniczne korzyści stosowania fumaranu dimetylu utrzymywały się przez 9 lat nieprzerwanego leczenia. Analiza wykonana w ramach badania obserwacyjnego TYSABRI Observational Program (TOP), największego trwającego obecnie badania w świecie codziennej praktyki klinicznej, obejmującego pacjentów leczonych natalizumabem, dodatkowo potwierdza długotrwałe bezpieczeństwo i niezmienną skuteczność leku na przestrzeni 10 lat.

U ponad połowy osób z SM obserwuje się deficyty funkcji poznawczych. Do tej pory nie były one jednak poddawane regularnej ocenie w praktyce klinicznej. Nowe dane zebrane w ramach MS PATHS pokazują, że pogorszenie funkcji poznawczych u osób z SM występuje z taką samą częstością jak pogorszenie stanu fizycznego, lecz może rozwijać się niezależnie od objawów fizycznych. Wyniki te wskazują na znaczenie monitorowania funkcji poznawczych w rutynowej opiece i konieczność stworzenia skutecznych strategii leczenia ich zmian w przebiegu SM.

Aby ułatwić lekarzom, którzy nie są włączeni w MS PATHS, ocenę zaburzeń funkcji poznawczych u swoich pacjentów, Biogen opracował CogEval, bezpłatną aplikację dla pracowników ochrony zdrowia w USA, Europie, Kanadzie, Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Podobnie jak Test Szybkości Przetwarzania stosowany w MS PATHS, CogEval został opracowany i zweryfikowany względem testu Symbol Digit Modalities Test uznawanego przez wielu ekspertów za złoty standard wśród testów przesiewowych przeznaczonych do oceny funkcji poznawczych u pacjentów z SM. Aplikacja CogEval zainstalowana na iPadzie pozwala na wykonanie dwuminutowej oceny sprawności poznawczej, która zależy od uwagi, szybkości psychomotorycznej, przetwarzania informacji wzrokowej i pamięci roboczej.

Źródło: inf. pras.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także