Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Postęp w leczeniu przewlekłej niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 stycznia 2016 13:19

Postęp w leczeniu przewlekłej niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową - Obrazek nagłówka
Pojawiła się nowa opcja terapeutyczna dla chorych z niewydolnością serca: Komisja Europejska zarejestrowała preparat łączący w jednej tabletce cechy blokera inhibitora receptora angiotensyny i inhibitora neprylizyny.

Niewydolność serca jest stanem wyniszczającym i zagrażającym życiu, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi w organizmie, ponieważ mięsień sercowy stał się zbyt słaby lub zbyt sztywny aby móc prawidłowo pracować. W związku z tym pacjenci są narażeni na większe ryzyko zgonu, powtarzające się hospitalizacje oraz objawy, takie jak duszności, zmęczenie i zatrzymanie płynów, które znacząco wpływają na pogorszenie jakości życia.

Każdego dnia niewydolność serca diagnozuje się u 10 tys. Europejczyków. Ponadto szacuje się, że schorzenie to dotyczy kolejnych 15 mln mieszańców naszego kontynentu. Pomimo powszechnego występowania niewydolności serca, większość ludzi nie jest w stanie poprawnie rozpoznać objawów – są często przypisywane oznakom procesu starzenia.

Sakubitryl/walsartan to lek o złożonym, podwójnym mechanizmie działania łączącym cechy blokera inhibitora receptora angiotensyny i inhibitora neprylizyny, który wpływa na zmniejszenie obciążenia niewydolnego serca. Lek działa poprzez wzmacnianie ochronnych systemów neurohormonalnych serca (system peptydów natriuretycznych - NP) i równocześnie hamuje szkodliwe działanie układu renina angiotensyna aldosteron (system RAAS).

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła sakubitryl/walsartan w leczeniu objawowej, przewlekłej niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową. Lek dostępny jest w formie tabletek do przyjmowania dwa razy na dobę.

Swoją decyzję KE oparła na wynikach badania klinicznego PARADIGM-HF z udziałem 8442 pacjentów. Badanie zostało zakończone przed czasem, kiedy okazało się, że w porównaniu do inhibitora ACE – enalaprylu – nowa terapia istotnie zmniejsza ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Badanie wykazało, że pacjenci z niewydolnością serca ze zredukowaną frakcją wyrzutową mają istotnie większe szanse przeżycia oraz zmniejszone ryzyko hospitalizacji w grupie przyjmującej połączenie sakubitryl/walsartan w porównaniu do grupy otrzymujące standardową terapię enalaprylem.

W analizie danych dotyczących bezpieczeństwa wykazano także, że nowy lek ma podobny profil tolerancji do enalaprylu. W porównaniu do enalaprylu mniej pacjentów przyjmujących połączenie sakubitrylu i walsartanu przerwało stosowanie badanego leku z powodu jakichkolwiek zdarzeń niepożądanych. W grupie stosującej nowy preparat obserwowano większą częstość występowania hipotensji i niezagrażających życiu obrzęków naczynioruchowych, ale także mniej przypadków zaburzenia czynności nerek, hiperkaliemii i kaszlu niż w grupie przyjmującej enalapryl.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!