Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Probiotyki pomocne w leczeniu depresji?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 29 maja 2017 13:57

Probiotyki pomocne w leczeniu depresji? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni skład mikrobiomu ma decydujący wpływ na zdrowie nie tylko układu pokarmowego. Kanadyjscy naukowcy sugerują, że wzmacnianie flory jelitowej za pomocą probiotyków może zmniejszać ryzyko wystąpienia objawów depresji.

Uczestnikami badania przeprowadzonego przez specjalistów z kanadyjskiego McMaster University było 44 pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego (irritable bowel syndrome - IBS). U wszystkich występowały też – w różnym nasileniu – objawy depresji lub zaburzeń lękowych.

Badanych randomizowano ich do dwóch grup – otrzymującej probiotyki (Bifidobacterium longum NCC3001) oraz placebo. Obserwacja trwała 10 tygodni.

Już w szóstym tygodniu okazało się, że nasilenie symptomów depresji uległo zmniejszeniu u 64 proc. osób w grupie przyjmującej probiotyk oraz u 22 proc. pacjentów w grupie placebo.

Co więcej – obrazowanie mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) pokazało, że u uczestników otrzymujących probiotyk wystąpiły korzystne zmiany aktywności ośrodków kontrolujących nastrój.

- Badanie potwierdziło, że istnieje komunikacja pomiędzy bytującymi w jelitach bakteriami, a ośrodkowym układem nerwowym. Przyjmowanie określonych probiotyków może przynieść choremu ulgę w zakresie dokuczliwych objawów ze strony układu pokarmowego, jak i korzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne – tłumaczy prof. Premysl Bercik. – Otwiera to nowe perspektywy leczenia zaburzeń psychicznych.

Do istotnych ograniczeń kanadyjskiego badania zaliczyć można małą liczbę uczestników oraz fakt, że były to wyłącznie osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego.

Źródło: Science World Report

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także