Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Prof. Fleischhauer nagrodzona za wkład w walkę z nowotworami krwi

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 19 kwietnia 2016 21:50

Prof. Fleischhauer nagrodzona za wkład w walkę z nowotworami krwi - Obrazek nagłówka
Prof. Katharina Fleischhauer
Specjalizująca się w immunobiologii przeszczepiania komórek macierzystych, wybitna niemiecka badaczka – prof. Katharina Fleischhauer, otrzymała nagrodę im. Mechtild Harf za swój wkład w walkę z nowotworami krwi.

Nagroda im. Mechtild Harf to przyznawane przez DKMS Foundation for Giving Life od 2001 r. wyróżnienie, którego celem jest uhonorowanie wybitnych osiągnięć lekarzy w dziedzinie medycyny transplantacyjnej.

Prof. Fleischhauer dokonała nowatorskiego wkładu w zakresie lepszego zrozumienia immunologicznych mechanizmów mających miejsce po allogenicznej transplantacji komórek macierzystych. Jej badania doprowadziły do postępu w optymalizacji wyboru niespokrewnionych dawców dla allogenicznego przeszczepu komórek macierzystych.

Przeszczepienie komórek macierzystych jest stosowane w leczeniu białaczki oraz nowotworów krwi i narządów krwiotwórczych. Efekty terapii nie są jednak trwałe u wszystkich pacjentów, częściowo dlatego, że podstawy biologiczne warunkujące powodzenie przeszczepienia nie są jeszcze dostatecznie poznane. Dlatego też prof. Katharina Fleischhauer pracuje nad zdobyciem większej wiedzy właśnie w zakresie immunobiologii przeszczepienia komórek macierzystych, na czym bezpośrednio skorzystają pacjenci zarówno poprzez ukierunkowaną selekcję dawców, jak i bardziej precyzyjne immunologiczne interwencje po przeszczepieniu.

Jednym z głównych celów badań prof. Fleischhauer jest tak zwany marker HLA-DPB1, który jest używany do poprawy dopasowania dawcy komórek macierzystych do pacjenta. Prof. Fleischhauer zdołała zidentyfikować korzystne kombinacje markerów HLA-DPB1, a największe rejestry komórek macierzystych krwi od niedawna zaczęły korzystać z tych odkryć, aby poprawić swoje procedury wyszukiwania. Podczas poszukiwania odpowiedniego dawcy, można zastosować nowy sposób filtrowania, który ułatwi znalezienie dawców, których typy markerów HLA-DPB1 dobrze pasują do poszczególnych typów markerów pacjenta.

Kolejny obszar badań naukowych, za który prof. Fleischhauer została nagrodzona, dotyczy choroby nawrotowej po transplantacji komórek macierzystych.  W tej dziedzinie dokonała ona ważnego odkrycia związanego z mechanizmami oporności rozwiniętymi przez komórki białaczki wobec kontroli immunologicznej sprawowanej przez komórki immunologiczne dawcy.

Katharina Fleischhauer jest dyrektorem w Institute for Experimental Cellular Therapy w ramach University Hospital Essen, wydziału lekarskiego Uniwersytetu Duisburg-Essen, Niemcy.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także