Autorzy badania przeanalizowali dokumentację medyczną 4600 zmarłych pacjentów, która zawierała zapiski lekarzy dotyczące prognozowanego czasu przeżycia chorych.
Okazało się, że przewidywania takie obarczone są szerokim marginesem błędu – od 86 dni niedoszacowania do 93 dni przeszacowania przewidywanego czasu życia terminalnie chorych.
Co ciekawe, w przypadku lekarzy starszych i bardziej doświadczonych trafność terminalnych prognoz wcale nie była lepsza niż u młodych.
- W opiece paliatywnej od oszacowania czasu życia często zależy dobór terapii, jest to też, z wielu istotnych względów, bardzo ważna informacja dla samego chorego i jego bliskich – mówi prof. Paddy Stone, z Marie Curie Palliative Care Research Department przy UCL. – Z naszego badania wynika, między innymi, że nie ma łatwego sposobu na wskazanie, jacy lekarze są w stanie stawiać takie prognozy najtrafniej. Nie ma tu prostej zależności pomiędzy stażem pracy a dokładnością przewidywań, jednak niektórzy lekarze wykazywali się znacznie mniejszym marginesem błędów. Ważne jest, aby ustalić z czego to wynika i czy da się tego nauczyć innych – podkreśla prof. Stone.
Źródło: The Independent