Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Przedawkowanie leków przeciwbiegunkowych – częste i niebezpieczne

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 9 czerwca 2016 11:19

Przedawkowanie leków przeciwbiegunkowych – częste i niebezpieczne - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków alarmuje – dostępne bez recepty leki zawierające loperamid bardzo często są przyjmowane w dawkach wielokrotnie przekraczających zalecane. Dlaczego?

Loperamid to lek opioidowy, jednak nie przenika w pełni przez barierę krew-mózg, nie ma więc typowego dla opioidów wpływu na układ nerwowy, nie powoduje uzależnienia.

Działając na receptory opioidowe w ścianie jelita, powodując zmniejszanie uwalniania prostaglandyn i acetylocholiny oraz zwiększenie resorpcji wody i elektrolitów przez komórki ściany jelita. Hamuje perystaltykę przewodu pokarmowego, zwiększa napięcie zwieracza odbytu oraz zmniejsza utratę wody i elektrolitów do światła przewodu pokarmowego. Początek działania przeciwbiegunkowego obserwuje się w ciągu godziny od podania. Działanie utrzymuje się do 24 godzin.

Jednak, jak przypominają eksperci FDA, osoby uzależnione od heroiny przyjmują niekiedy ogromne dawki leków zawierających loperamid (nawet 300 mg jednorazowo, podczas gdy dawka terapeutyczna to 8-16 mg) w celu uzyskania stanów euforii i błogiej apatii, zbliżonych do tych, jakie osiągają po wstrzyknięciu sobie narkotyku. Zażycie tak dużej dawki loperamidu może się skończyć fatalnie – przestrzega FDA.

Wg danych opublikowanych niedawno na łamach czasopisma „Annals of Emergency Medicine” częstość zatruć loperamidem wzrosła w latach 2011-2014 aż o 71 procent.

FDA rozważa wprowadzenie ograniczeń dotyczących sprzedaży leków przeciwbiegunkowych OTC zawierających loperamid. Agencja będzie też ściślej monitorować zjawisko przedawkowywania leków z tej grupy.

Stosując loperamid w leczeniu biegunki należy pamiętać, aby podawać choremu odpowiednie ilości wody i soli mineralnych. Nie zaleca się stosowania loperamidu u dzieci poniżej 6 lat. Poniżej 3. roku życia znacząco wzrasta ryzyko działań niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Źródło: Science World Report

Podobne artykuły

logo_NIL_kolor-2023

Lekarze o fentanylu

23 lipca 2024
iStock-1218887282
5 lipca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także