Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Przełom, którego się obawiano

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 7 sierpnia 2017 14:18

Przełom, którego się obawiano - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Amerykańcy naukowcy udowodnili, że obecnie dostępne technologie umożliwiają precyzyjne usunięcie z ludzkiego embrionu genu wywołującego chorobę i zastąpienie go poprawną wersją. Niewątpliwy medyczny przełom budzi jednak wątpliwości natury etycznej.

Do edycji ludzkiego DNA uczeni z Center for Embryonic Cell and Gene Therapy przy Oregon Health & Science University wykorzystali technikę CRISPR/Cas9, która umożliwia przecięcie nici DNA w ściśle zaplanowanym miejscu oraz w wstawienie tam dowolnej innej sekwencji.

Oczywiście samo zastosowanie CRISPR/Cas9 nie jest niczym nowym. Wcześniej – przykładowo – z powodzeniem użyto jej do wstawienia kodu prostej animacji GIF do DNA bakterii, czy też do zastąpienia u myszy genu kodującego kolor futra (gryzonie, które urodziłyby się brązowe, przyszły na świat białe).

Tym razem chodziło jednak o zarodki ludzkie. Nosicielami wadliwego genu, powodującego groźną, często śmiertelną kardiomiopatię przerostową, były plemniki (zapładniane komórki jajowe były w pełni zdrowe).

Co więcej, po raz pierwszy udało się zgrać zastosowanie  CRISPR/Cas9 z procesem zapłodnienia (wcześniejsze eksperymenty prowadzono na nieco późniejszych etapach rozwoju zarodka). Wymiana zmutowanego genu następowała równolegle z pierwszymi podziałami zapłodnionej komórki. Wadliwy gen nie zdążył się więc zreplikować. Dzięki temu skuteczność metody okazała się bardzo wysoka – genetycznej wady udało się pozbawić 42 na 58 embrionów. Nic nie wskazuje też na to, aby doszło to jakichkolwiek uszkodzeń innych fragmentów DNA.    

Wszystkie „naprawione” zarodki zniszczono – żaden nie zostanie wykorzystany w metodzie in vitro. Nie ma bowiem – jak na razie – zgody na to, by na świat przychodziły genetycznie zmodyfikowane dzieci.

Trudno sobie jednak nie przypuszczać, że z czasem nie powstanie czarny rynek usług modyfikacji ludzkich embrionów, czyli tworzenia "na zamówienie" dzieci o określonych cechach. W najbliższej przyszłości życie może zacząć pisać scenariusze, o jakich nie śniło się miłośnikom literatury science-fiction.

Źródło: New Scientist

Podobne artykuły

iStock-973836960
7 lipca 2019
4-About-Lulu-and-Nana_-Twin-Girls-Born-Healthy-After-Gene-Surgery-As-Single-Cell-Embryos---YouTube---Google-Chrome-2018-11-28-123613

Witamy w epoce ludzi GMO

28 listopada 2018
ThinkstockPhotos-637808526
27 listopada 2017

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także