Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
ESMO 2017

Przełomowe wyniki badań leków na raka płuca

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 września 2017 09:31

Przełomowe wyniki badań leków na raka płuca - Obrazek nagłówka
Pixabay
AstraZeneca przedstawiła na kongresie ESMO wyniki badań dla swoich dwóch leków stosowanych w zaawansowanym raku płuca. Wyniki są obiecujące.

W badaniach III fazy FLAURA potwierdzono, że zastosowanie ozymertynibu o ponad połowę zmniejsza ryzyko progresji choroby lub śmierci. Dotyczy to wszystkich badanych podgrup pacjentów, w tym chorych z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego.
Ozymertynib ma szansę stać się nowym standardem w pierwszej linii leczenia miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z mutacjami w genie EGFR.

W badaniu PACIFIC wykazano, że zastosowanie durwalumabu po radykalnej 
radio-chemioterapii u chorych na miejscowo zaawansowanego, nieoperacyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca powoduje wydłużenie mediany czasu wolnego 
od progresji choroby o 11 miesięcy.

- Dane dotyczące ozymertynibu w badaniu FLAURA prawdopodobnie doprowadzą do istotnej zmiany paradygmatu leczenia pacjentów z mutacjami w genie EGFR w zaawansowanym niedrobnokomórkowym raku płuca - mówi dr Suresh S. Ramalingam, główny badacz FLAURA, z Winship Cancer Institute of Emory University w Atlancie (USA) -  Ozymertynib wykazał nie tylko wyższą skuteczność leczenia, ale także korzystniejszy profil bezpieczeństwa terapii.

Wyniki badania PACIFIC – randomizowanego badania III fazy – również były prezentowane w trakcie sesji prezydialnej Kongresu ESMO w Madrycie.
W badaniu tym wykazano znamienną statystycznie i istotną klinicznie różnicę w zakresie czasu wolnego od progresji choroby (PFS) u chorych z miejscowo zaawansowanym nieoperacyjnym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których po standardowej radio-chemioterapii zastosowano durwalumab. W badaniu PACIFIC, u chorych otrzymujących durwalumab wykazano 3-krotne wydłużenie mediany czasu wolnego od progresji choroby w porównaniu do chorych otrzymujących placebo (16,8 w porównaniu do 5,6 miesięcy). Innym uzyskanym efektem klinicznym zastosowania durwalumabu w tej grupie chorych była redukcja ryzyka wystąpienia przerzutów odległych i zgonów o 48%.

Jest to pierwsze od wielu lat badanie kliniczne, w którym wykazano poprawę skuteczności leczenia w populacji chorych z miejscowo zaawansowanym, nieoperacyjnym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, poddawanych radykalnej radio-chemioterapii.

- Wyniki badania fazy III PACIFIC są niezwykle obiecujące dla grupy chorych, dla których do tej pory możliwości leczenia były ograniczone. - mówi Sean Bohen, wiceprezes Działu Rozwoju Leków i Dyrektor ds. Medycznych AstraZeneca. - Jako pierwszy lek w immuno-onkologii, dla którego wykazano wpływ na wydłużenie mediany czasu przeżycia wolnego od progresji choroby, durwalumab ma szansę stać się nowym standardem leczenia chorych z miejscowo zaawansowanym nieoperacyjnym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których nie doszło do progresji po radykalnej radio-chemoterapii.

źródło: materiały prasowe

 

Tematy

rak płuca / ESMO

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!