Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Przytulanie zapobiega infekcjom i łagodzi ich przebieg

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 marca 2015 18:21

Przytulanie zapobiega infekcjom i łagodzi ich przebieg - Obrazek nagłówka
Wiele przeprowadzonych dotąd badań dowiodło, że wsparcie społeczne chroni przed negatywnym wpływem stresu na zdrowie. Jednym z zachowań komunikujących wsparcie jest przytulanie. Jego wpływ na system immunologiczny postanowili zbadać naukowcy z Carnegie Mellon University.
[caption id="attachment_58067" align="alignnone" width="620"]Thinkstock / Getty Images Thinkstock / Getty Images[/caption]

Wiele przeprowadzonych dotąd badań dowiodło, że wsparcie społeczne chroni przed negatywnymi efektami stresu, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe, a także zmniejsza ryzyko chorób serca. Jednym z zachowań komunikujących wsparcie jest przytulanie. Jego wpływ na zdrowie postanowili zbadać naukowcy z Carnegie Mellon University.

Badacze wysunęli hipotezę, że zarówno subiektywnie postrzegane wsparcie społeczne jak i częstotliwość przytulania mogą chronić przed negatywnymi efektami stresu związanego z relacjami interpersonalnymi, a co za tym idzie – zmniejszać podatnością na infekcje.

Do badania zrekrutowano 440 zdrowych ochotników. Na początku każdy z nich wypełnił kwestionariusz mierzący postrzegane wsparcie otoczenia. Następnie, w każdy z 14 kolejnych dni badacze kontaktowali się z uczestnikami telefonicznie, aby zebrać informacje na temat doświadczonych tego dnia konfliktów interpersonalnych oraz częstotliwości przytulania.

W końcowej fazie ochotnicy otrzymali zastrzyk zawierający wywołujące objawy przeziębienia rinowirusy, po czym umieszczono ich w jednoosobowych pokojach, w celu odizolowania od innych patogenów. Przez kolejny tydzień monitorowano markery biologiczne infekcji we krwi badanych oraz obiektywne objawy infekcji.

Okazało się, że u uczestników, którzy nisko oceniali udzielane im przez otoczenie wsparcie, częstsze konflikty interpersonalne związane były z większa zachorowalnością po wstrzyknięciu wirusa.

Inaczej sytuacja przedstawiała się u ochotników, którzy deklarowali wysoki stopień odczuwanego wsparcia społecznego – u nich częstotliwość konfliktów nie miała żadnego związku z podatnością na infekcję, a przytulanie, jako konkretny przykład zachowania okazującego wsparcie, odpowiedzialne było z – jak obliczyli naukowcy – za 32 proc. efektu ochronnego. Co więcej, jeśli doszło jednak u nich do rozwinięcia się infekcji wirusowej – nasilenie objawów było słabsze.

Źródło: Cohen, S., Janicki-Deverts, D., Turner, R. B., & Doyle, W. J. (2015). Does Hugging Provide Stress-Buffering Social Support? A Study of Susceptibility to Upper Respiratory Infection and Illness. Psychological Science, 26(2), 135-147.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także