Rak wątrobowokomórkowy (HCC) stanowi drugą (po raku płuca) przyczynę zgonów z powodu chorób nowotworowych na świecie. Wg danych WHO w 2015 roku rak ten zabił 788 tys. osób.
HCC jest szczególnie częsty w Chinach i w Azji Południowo-Wschodniej. Większość pacjentów wcześniej choruje na inne schorzenia wątroby. Szacuje się, że do 2030 roku zapadalność na raka wątrobowokomórkowego zwiększy się o ok. 50 proc., osiągając 1,2 mln przypadków rocznie.
Badacze z University of Southampton postanowili zweryfikować hipotezę mówiącą, że zawarte w kawie składniki o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i antynowotworowym, mogą zapobiegać powstawaniu marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego.
Dokonana przez nich metaanaliza objęła dane 2,25 mln osób z 26 badań obserwacyjnych. Okazało się, że wypijanie 1 filiżanki kawy dziennie przekłada się na spadek ryzyka zachorowania na HCC o 20 procent. Dwie filiżanki zapewniały 35-proc. redukcję ryzyka, a pięć filiżanek zmniejszało zagrożenie tym nowotworem o połowę.
Ochronne działanie było więc proporcjonalne do ilości wypijanej kawy, choć dostępne dane dotyczące większej niż 5 liczby filiżanek były już dość skąpe. Co ciekawe – podobne, choć wyraźnie słabsze działanie miała także kawa bezkofeinowa.
– Nie sugerujemy, że wszyscy powinniśmy wypijać 5 filiżanek kawy dziennie – zastrzega dr Oliver Kennedy, główny autor. – Choć kawa bez wątpienia wykazuje liczne działania korzystne, za mało wciąż wiemy o potencjalnie niebezpiecznym wpływie nadmiaru kofeiny na organizm. Istnieją dowody, że niektóre osoby (np. kobiety w ciąży) powinny zachować tu szczególną ostrożność – wyjaśnia naukowiec.
Szacuje się, że każdego dnia na świecie wypijane jest ok. 2,3 mld filiżanek kawy.
Źródło: BMJ Open / MedicalExpress