Tylko w ubiegłym tygodniu zgłoszono 204 przypadki odry w 23 okręgach Rumunii. Służby sanitarne ustalają obecnie przyczynę kolejnego zgonu (w okręgu Braila). Najprawdopodobniej zostanie on odnotowany jako 47. śmiertelny przypadek tej choroby.
Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirus, który rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z nosa lub gardła osoby zakażonej. Wirus obecny jest także we łzach, moczu i krwi.
Po trwającym od 8 do 12 dni okresie wylęgania, objawy odry pojawiają się zazwyczaj w dwóch etapach. W pierwszym, który trwa od dwóch do czterech dni, występuje katar, kaszel i lekka gorączka, zaczerwienienie oczu i nadwrażliwość na światło. Gorączka z dnia na dzień rośnie, a na śluzówce jamy ustnej pojawiają się małe, niebieskawe białe plamki otoczone czerwonawą obwódką.
Drugi etap rozpoczyna się pomiędzy 3. a 7. dniem choroby (ok. 14 dnia od zakażenia). Charakteryzuje go czerwona wysypki trwającej od 3 do 5 dnia. Wysypka zwykle zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się w dół, docierając do dłoni i stóp. Może też wystąpić duszność, tachykardia, objawy zapalenia płuc, apatia i jadłowstręt. Wysypka zanika w tej samej kolejności, w jakiej się pojawiła, od głowy do kończyn.
Chory może zarażać od ok. 2 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów oraz do 4 dni po wystąpieniu wysypki.
Śmiertelność wśród chorych na odrę waha się od 0,01% w krajach rozwiniętych do ponad 5% w krajach rozwijających się, ale nawet do 20–30% u niemowląt.
Źródło: OutbreakNewsToday