Badanie przeprowadzono na grupie 420 osób mieszkających w pobliżu międzynarodowego lotniska Diethnís Aeroliménas Athinón (gr. Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών) koło Aten. Startuje z niego każdej doby ponad 600 dużych samolotów.
Około 49 proc. badanych było narażonych w ciągu dnia i wieczorem (7.00-23.00) na hałas o natężeniu 55 dB, natomiast ok. 27 proc. także na nocne (23.00-7.00) odgłosy samolotowych silników na poziomie przekraczającym 45 dB.
W okresie obserwacji (tj. pomiędzy 2004 a 2013 r.) nadciśnienie tętnicze pojawiło się u 71 wcześniej zdrowych osób, zaś zaburzenia rytmu serca u 44. Zawał serca wystąpił u 18 badanych.
Analiza statystyczna wykazała, że każde kolejne 10dB przekłada się wzrost ryzyka pojawienia się nadciśnienia tętniczego o 69 procent. Z kolei narażenie na samolotowe hałasy w nocy podwajało ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.
W przypadku udarów mózgu również zaobserwowano związek pomiędzy hałasem a zachorowaniami, jednak zależność ta nie była znamienna statystycznie – prawdopodobnie z powodu dość małej liczby badanych.
Inną słabą stroną badania było niewyeliminowanie wpływu zanieczyszczenia powietrza na odnotowane zachorowania.
Źródło: Science Daily