W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) proces zapalny zachodzi w obrębie błony maziowej stawów i objawia się bólem, obrzękiem oraz uszkodzeniami stawów, które mogą prowadzić do ich zniekształcenia. RZS występuje u 70 mln osób na całym świecie. RZS najczęściej rozwija się u pacjentów pomiędzy 40. a 60. rokiem życia, lecz może dotykać osoby dorosłe w każdej grupie wiekowej.
Sarilumab jest w pełni ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, wiążącym się z wolnymi, jak i związanymi z błonami receptorami IL-6 oraz wykazującym działanie blokujące przekazywanie sygnału IL-6 przez receptory. Miejscowe wytwarzanie IL-6 przez komórki płynu maziowego i śródbłonka stawów dotkniętych przewlekłą chorobą zapalną, taką jak RZS, może odgrywać istotną rolę w rozwoju procesów zapalnych.
Ministerstwo Zdrowia Kanady, jako pierwsze na świecie, dopuściło właśnie do stosowania sarilumab - przeciwciało skierowane przeciw receptorowi interleukiny 6 (IL-6R), przeznaczone do leczenia dorosłych z RZS o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu, u których stwierdzono niedostateczną reakcję lub nietolerancję jednego lub większej liczby biologicznych lub niebiologicznych przeciwreumatycznych leków modyfikujących przebieg choroby.
– Sarilumab stanowi wyczekiwaną, nową opcję terapeutyczną, różniącą się mechanizmem działania od najczęściej stosowanych leków biologicznych – powiedział dr William Bensen z McMaster University w Ontario.
Ponowne złożenie wniosku o rejestrację sarilumabu do FDA planowane jest w pierwszym kwartale 2017 roku i uzależnione jest od pomyślnego wyniku kontroli zakładów Sanofi Le Trait, dokonanej przez FDA. Z kolei EMA przyjęła do oceny wniosek rejestracyjny w lipcu 2016 r. Decyzja w tej sprawie ma zapaść przed końcem 2017 roku.
Źródło: PharmaDaily