Kobiety, które samotnie wychowywały dziecko, mają więcej problemów zdrowotnych w późniejszym życiu – pokazuje międzynarodowe badanie stanu zdrowia kobiet powyżej 50. roku życia. Wyniki są jednak wyraźnie zróżnicowane geograficznie.
Naukowcy z Harvard Centre for Population i z Development Studies w Cambridge przeanalizowali dane dotyczące 25 tys. kobiet po 50. roku życia mieszkających w 13 krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Badacze szukali m.in. zależności pomiędzy poziomem opieki socjalnej nad samotnymi matkami a ich sytuacją ekonomiczną i zdrowotną.
Okazało się, że panie, które miały za sobą doświadczenie samotnego wychowywania dziecka, osiągały średnio niższe dochody niż kobiety, które wychowały dziecko wraz z mężem lub partnerem. Częściej także chorowały i częściej dochodziło u nich do jakiejś formy fizycznej niepełnosprawności.
Zaskakujące może być jednak to, że ryzyko uszczerbku dla zdrowia związane z samotnym macierzyństwem było podobne (wysokie) w państwach o tak różnym poziomie opiekuńczości jak USA, Wielka Brytania, Dania i Szwecja.
Znacznie mniejszy wpływ samotnego wychowywania dzieci na zdrowie matki zaobserwowano w krajach Europy Południowej, w których wsparcie udzielane przez rodzinę kobietom wychowującym dziecko bez udziału partnera jest znacznie większe. Podobnie było też w przypadku mieszkanek USA wywodzących się z rodzin hiszpańskojęzycznych.
Źródła: BMJ / The Telegraph