Autorzy badania analizy transkryptomu krwi pobranej od 192 osób, w tym zdrowych, chorujących na schizofrenię, a także na chorobę afektywną dwubiegunową, stwardnienie zanikowe boczne. Transkryptom to zbiór wszystkich cząstek mRNA obecnych w badanej próbce.
Okazało się, że w ludzkiej krwi znaleźć można mRNA rozmaitych bakterii i archeonów. Próbki pochodzących od pacjentów ze schizofrenią cechowała największa różnorodność gatunków, których materiał genetyczny zidentyfikowano.
- Powszechnie uważa się, że zdrowa krew jest sterylna. W tym kontekście zaskakujący może być fakt znalezienia jakiegokolwiek materiału bakteryjnego w krwioobiegu - powiedział dr David Koslicki z Oregon State University College of Science.
Krew osób ze schizofrenią wyróżniała się w szczególności częstszą obecnością dwóch typów bakterii: Planctomycetes i Thermotogae, a także mniejszą liczbą limfocytów CD8+. Podobnych cech nie wykazywała krew innych uczestników badania, w tym pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową.
Badacze przypominają że sekwencjonowanie RNA nie jest w stanie wykryć, czy mikroorganizmy, których materiał genetyczny stwierdzono we krwi, rzeczywiście były tam obecne, czy też ich RNA przedostał się do układu krążenia z innego miejsca w ludzkim organizmie.
Nie wiadomo też, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy znalezionym we krwi schizofreników bakteryjnym RNA a samą chorobą.
Źródła: Translational Psychiatry / EurekAlert!