Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Seks po prostatektomii?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 7 stycznia 2016 14:37

Seks po prostatektomii? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Pacjenci poddawani radykalnemu leczeniu chirurgicznemu raka prostaty bardzo często nie zdają sobie sprawy, że usunięcie gruczołu krokowego może wpłynąć na ich sprawność seksualną – ostrzegają amerykańscy i tureccy naukowcy.
ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos

Pacjenci poddawani radykalnemu leczeniu chirurgicznemu raka prostaty bardzo często nie zdają sobie sprawy, że usunięcie gruczołu krokowego może wpłynąć na ich sprawność seksualną – ostrzegają amerykańscy i tureccy naukowcy.

Badanie przeprowadzone wspólnie przez lekarzy z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku oraz z Medical School of Acibadem University w Stambule, objęło 336 mężczyzn w wieku – średnio – 64 lat, którzy przeszli zabieg usunięcia gruczołu krokowego z powodu choroby nowotworowej.

W trzy miesiące po zabiegu pacjentów zapytano o to, czy operacja wpłynęła na ich funkcje seksualne taki jak: wzwód, orgazm i wytrysk oraz o to, czy przed poddaniem się leczeniu byli świadomi tego, że zabieg może negatywnie wpłynąć na ich sprawność w łóżku.

Sprawność seksualną przed operacją zadeklarowało ok. 90 proc. ankietowanych. Jednocześnie tylko 38 proc. było przed zabiegiem świadomych, że jednym z możliwych powikłań jest uszkodzenie nerwów, które decydują o funkcjach seksualnych.

Jeszcze mniej, bo tylko 10 proc. słyszało o tym, że zabieg może zmniejszyć efektywną długość penisa, a zaledwie kilka proc. wiedziało, że po operacji mogą wystąpić problemy z osiągnięciem orgazmu, albo że stosunki mogą sprawiać ból.

Większość badanych przyznała, że ich oczekiwania co do prawności seksualnej po operacji okazały się zdecydowanie wygórowane.

– Wyniki badania sugerują, że podczas poprzedzających decyzję o metodzie leczenia nowotworu prostaty rozmów z lekarzem wskazana jest obecność partnerek pacjentów. Co dwie paru uszu, to nie jedna. W tym przypadku stanowczo mogłoby to pomóc uniknąć niedomówień – komentuje dr Joshua Meeks, urolog z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago.

Źródło: The Independent

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także