Glejaki stanowią ok. 70 proc. wszystkich nowotworów wewnątrzczaszkowych i główną przyczynę zgonów w tej grupie guzów. U dzieci guzy mózgu stanowią po białaczkach jedną z częstszych chorób nowotworowych.
Nowo odkryty gen nosi nazwę SHOX2. Teksańscy naukowcy zauważyli, że im wyższy jego ekspresja, tym gorsze rokowanie co do przeżycia u chorych na glejaka. Wykorzystanie takiego markera może mieć duże znaczenie w praktyce klinicznej – pomagając z doborze optymalnej terapii.
W zależności od typu glejaka w terapii tej grupy nowotworów stosuje się: zabiegi chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię.
Obecnie najważniejszym i najczęściej stosowanym w diagnostyce glejaków biomarkerem są mutacje IDH. Jak podkreślają autorzy badania, łączne zastosowanie testów IDH oraz SHOX2 pozwoliłoby na wyodrębnienie chorych o dobrym rokowaniu, którzy w oparciu o samo oznaczenie mutacji IDH byliby zakwalifikowani do grupy o złym rokowaniu i z tego powodu nie poddani leczeniu chirurgicznemu.
Badanie zespołu z University of Texas miało charakter retrospektywnej analizy. Aby nowy biomarker znalazł miejsce w praktyce klinicznej, rezultaty muszą zostać potwierdzone w badaniu prospektywnym.
Źródła: EBioMedicine / MNT