Duńskie władze podejrzewają, że spożycie skażonej bakterią z rodzaju Listeria wędliny Rullepølse mogło spowodować zgon co najmniej 12 mieszkańców tego kraju. Zakażenie groźną Listerią potwierdzono już także u kolejnych 8 chorych.
Najbardziej prawdopodobnym źródłem bakterii wydaje się być mięso użyte przez zlokalizowaną w pobliżu Kopenhagi firmę Hedehusene, która produkowała roladę Rullepølse. Produkt został już wycofany z rynku.
Pierwsze zachorowania zanotowano we wrześniu 2013 r. Ofiarami śmiertelnymi były głównie osoby obciążone już wcześniej innymi poważnymi schorzeniami.
Zgodnie z oświadczeniem Statens Serum Institut (SSI) zagrożenie zostało już zażegnane. Władze ustalają jednak jeszcze, czy jakaś część skażonej partii rolady nie została (np. w stanie zamrożonym) wysłana do szkół, restauracji i na eksport.
Zakażenia u ludzi wywoływane są najczęściej przez żywność zawierającą bakterie L. monocytogenes (nabiał, surowe owoce i warzywa).
Typowymi objawami listeriozy u osoby dorosłej są: gorączka, ból głowy, biegunka i wymioty. W cięższych przypadkach rozwija się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa.
Postawienie właściwego rozpoznania utrudnia długi okres wylęgania choroby – może on trwać nawet 2-3 miesiące.
Najczęściej chorują osoby z grupy ryzyka: kobiety w ciąży, noworodki, ludzie starsi i osoby z upośledzeniem odporności.
Zakażenie Listerią może być bezpośrednią przyczyną poronień. Powoduje też niepłodność, nieprawidłowy przebieg ciąży i powstawanie u noworodków wad rozwojowych.
Jedyną metodą leczenia listeriozy jest antybiotykoterapia.
Źródło: BBC News