Ludzka ślina zawiera tysiące białek, zwanych łącznie proteomem ślinowym. Pełnią one rozliczne role, a ich ilość i proporcje odzwierciedlają stand zdrowia organizmu.
Greccy naukowcy z NKU Athens School of Dentistry opracowali kompleksową charakterystykę proteomu ślinowego. Badacze przeanalizowano próbki śliny od młodych cukrzyków typu 1 z zadowalającą lub słabą kontrolą poziomu cukru we krwi i od grupy kontrolnej dzieci zdrowych. Charakterystykę stworzono za pomocą ultraczułej techniki umożliwiającej identyfikację i oznaczenie ilościowe ponad 2000 różnych białek.
Okazało się, że u diabetyków z dobrą kontrolą poziomu cukru we krwi profil białkowy śliny jest bardzo podobny do tego, który stwierdzono u osób zdrowych.
Proteotom dzieci ze źle kontrolowaną cukrzycą charakteryzował się natomiast znacząco odmiennym składem białek. Różnice dotyczyły protein, o których wiadomo, że odgrywają kluczową rolę w powstawaniu stanów zapalnych i regulacji krzepliwości krwi - procesach, które są zaburzane przez wysoki poziom cukru we krwi i biorą udział w patogenezie powikłań naczyniowych cukrzycy.
Co ważne, u żadnego z dzieci nie doszło jeszcze do uszkodzenia narządu wzroku, nerek lub nerwów. Oznacza to, że w ślinie obecne są „markery” niedostatecznego wyrównania cukrzycy obecne są w ślinie długo przed pojawieniem się powikłań klinicznych.
Sugeruje to, że prosty do wykonania test śliny można będzie wykorzystać do wczesnego przewidywania powikłań cukrzycy i skuteczniejszego im zapobiegania, a także do łatwych do przeprowadzenia badań przesiewowych w kierunku cukrzycy – nie tylko u dzieci.
- Przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości (…) będą mogły powstać nieinwazyjne urządzenia do monitorowania glukozy w czasie rzeczywistym na podstawie analizy śliny – przypuszczają autorzy badania.
Źródło: Frontiers in Physiology