Dziewczynki spożywające dużą ilość dosładzanych napojów zaczynają miesiączkować wcześniej niż te, które piją ich mniej – informują naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.
Okres dojrzewania u dziewcząt zaczyna się zwykle pomiędzy 8. a 14. rokiem życia, chociaż nieliczne rozpoczynają go jeszcze wcześniej. Średni wiek pierwszej miesiączki wynosi obecnie 12 lat. W 2010 r. zaczątki rozwoju piersi miało 10 proc. białych siedmiolatek, w porównaniu do 5 proc. w 1997 r.
Wcześniejsze (niż u rówieśniczek) dojrzewanie może stanowić dla dziewczynki znaczne obciążenie psychiczne. Istnieją też pewne dowody na związek wczesnego dojrzewania z późniejszym podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka piersi.
Nie jest do końca jasne dlaczego dziewczynki dojrzewają dziś wcześniej niż kiedyś. Za wiele zmian związanych z dojrzewaniem odpowiedzialny jest estrogen. Niektórzy winią więc produkty zawierające estrogen, takie jak np. niektóre szampony. Najbardziej przekonującym wyjaśnieniem wydaje się jednak narastająca wśród dzieci otyłość – konkretniej – zdolność tkanki tłuszczowej do wytwarzania estrogenu.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wykazali, że dziewczynki które piły więcej niż 1,5 dosładzanych napojów dziennie zaczynały miesiączkować średnio 2,7 miesięca wcześniej od dziewczynek, które spożywały takie napoje tylko dwa razy na tydzień lub rzadziej. Co ciekawe, wyniki te nie dotyczyły soków owocowych, które zawierają fruktozę, a jedynie napojów dosładzanych sacharozą.
Dziewczynki, które piły więcej słodzonych napojów często były również mniej aktywnie fizycznie i spożywały więcej kalorii, ale autorzy badań zapewniają, że związek pozostał nawet po statystycznym wyeliminowaniu tych czynników. Pozostał on również niezmieniony, gdy wyeliminowano wpływ czynników takich jak waga i wzrost dziewczynek oraz ich BMI.
Wpływ słodzonych napojów na czas pokwitania nie jest więc zależnością prostą, nie chodzi tylko o to, że spożycie słodzonych napojów prowadzi do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej a w rezultacie do wcześniejszego dojrzewania. Pełne poznanie mechanizmu wymaga dalszych badań.
Źródło: NewScientist