Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jest rzadką, genetyczną chorobą nerwowo-mięśniową, którą charakteryzuje utrata neuronów ruchowych w rdzeniu kręgowym oraz w dolnym obszarze pnia mózgu. Proces ten prowadzi do nasilonej, postępującej atrofii mięśni oraz ich osłabienia. SMA jest diagnozowane u około jednego na 10 000 żywo urodzonych niemowląt, a choroba dotyka osób w każdym wieku.
Nowe wyniki badania NURTURE pokazują, że leczenie przedobjawowe pacjentów z rozpoznanym SMA w wieku niemowlęcym, prowadzi do osiągania tzw. kamieni milowych rozwoju ruchowego (takich jak siedzenie bez podparcia i samodzielne chodzenie) w porównaniu do naturalnego przebiegu choroby.
– Omawiane wyniki badania przedstawiają wpływ przedobjawowego i proaktywnego leczenia na zmianę naturalnego przebiegu tej choroby. Obserwujemy regularne osiąganie kamieni milowych rozwoju ruchowego dzieci oraz znaczną poprawę w przebiegu choroby uznawanej wcześniej, u ogromnej liczby pacjentów, za ciężką i często śmiertelną. Nusinsersen daje pacjentom szanse na przeżycie, uzyskanie większego zakresu ruchu i niezależności, co przekłada się na lepsze rezultaty leczenia u pacjentów w każdym wieku – tłumaczy dr Darryl De Vivo z Columbia University Irving Medical Center w Nowym Jorku.
Badanie kliniczne fazy 2 NURTURE prowadzone jest w grupie 25 leczonych przedobjawowo pacjentów z rozpoznaniem SMA, którzy otrzymali pierwszą dawkę preparatu nusinersen przed szóstym tygodniem życia. Uzyskane do tej pory wyniki można podsumować następująco:
- 100 % pacjentów przeżyło bez potrzeby wdrożenia przewlekłej wentylacji.
- Średni wiek uczestników badania wynosi prawie trzy lata. Nieleczeni pacjenci z SMA typu 1 nigdy nie dożywają drugich urodzin bez konieczności stosowania przewlekłej wentylacji.
- 100% niemowląt samodzielnie siada w porównaniu do pacjentów z SMA typu 1, którzy w przebiegu naturalnej historii tej choroby nigdy nie byliby do tego zdolni.
- 88% niemowląt samodzielnie chodzi, przy czym większość z nich uzyskuje tę umiejętność w typowym dla niemowlęcia okresie. W naturalnej historii SMA pacjenci z SMA typu 1 lub typu 2 nigdy nie są w stanie samodzielnie się przemieszczać.
- Pacjenci osiągają maksymalny średni wynik 64 w skali CHOP INTEND w zakresie pomiaru funkcji motorycznej – 63,4 dla pacjentów z 3 kopiami genu SMN 2 (n=10) i 62,1 dla tych z 2 kopiami genu SMN 2 (n=15), co wskazuje na znakomity wpływ leczenia na wczesnym etapie choroby.
- Nusinersen wykazał długotrwałą skuteczność utrzymującą się prawie 4 lata, przy czym uczestnicy badania w dalszym ciągu robią postępy i nie wykazują żadnych objawów utraty funkcji motorycznych.
- Nusinersen jest dobrze tolerowany i po 4 latach leczenia nie wzbudził żadnych nowych obaw dotyczących bezpieczeństwa.
– Kilka lat temu dla pacjentów z SMA nie istniały żadne opcje lecznicze, a opieka nad nimi stwarzała poważne wyzwania – mówi Kenneth Hobby, prezes organizacji pacjenckiej Cure SMA. – Przyszłość związana z SMA zmieniła się jednak i pacjenci, wraz ze swoim lekarzem, mogą obecnie wybrać plan terapeutyczny dający im bardzo duże szanse na życie zbliżone do normalności. Niezwykle ważne jest, aby badania dotyczące SMA dostarczały dalszych dowodów potwierdzających rezultaty uzyskiwane u pacjentów w każdym wieku w codziennej praktyce klinicznej, po to by lepiej zrozumieć długotrwałe konsekwencje wszystkich typów SMA.
Nusinersen jest oligonukleotydem antysensownym (ASO), którego działanie jest ukierunkowane na podstawową przyczynę SMA i polega na zwiększaniu ilości pełnowartościowego białka SMN odgrywającego kluczową rolę w utrzymaniu neuronów ruchowych. Podaje się go w formie iniekcji dooponowej do płynu otaczającego rdzeń kręgowy, w którym znajdują się neurony ruchowe, po to by zapewnić leczenie w miejscu, w którym zaczyna się choroba.
Dla nusinersenu uzyskano największą ilość danych klinicznych dotyczących SMA, zebranych w grupie 300 pacjentów należących do różnych populacji chorych z rozpoznaniem SMA, które wskazują na dodatni stosunek korzyści do ryzyka. Nusinersen był oceniany w dwóch randomizowanych badaniach z podwójną ślepą próbą i z grupą kontrolną poddaną terapii pozorowanej (ENDEAR i CHERISH) u niemowląt oraz u pacjentów z późniejszym początkiem choroby, a jego skuteczność potwierdziły również otwarte badania u leczonych bezobjawowo dzieci oraz dorosłych pacjentów z SMA z późniejszym początkiem choroby (CS2/12).
Do 31 marca 2019 roku leczeniu nusinersenem poddano ponad 7 500 pacjentów w ciągu sześciu lat, w ramach programu wczesnego dostępu (EAP), którego realizację rozpoczęto po wprowadzeniu leku na rynek oraz w trakcie badań klinicznych. Nusinersen jest jedynym lekiem na SMA, który zapewnia niebywałe rezultaty w codziennej praktyce klinicznej oraz wykazuje skuteczność potwierdzoną dowodami klinicznymi o najwyższej wiarygodności, które zebrano u pacjentów ze zróżnicowanych populacji.