Szwajcarscy naukowcy opracowali soczewki kontaktowe, które umożliwiają nawet trzykrotne powiększenie obrazu – na zasadzie podobnej jak funkcja zoom w obiektywie aparatu fotograficznego.
W soczewkach umieszczono miniaturowe teleskopy, włączane i wyłączanie mrugnięciem jednego oka. Zwykłe mruganie obiema powiekami na raz nie zmienia trybu pracy soczewek, więc jego przypadkowe przełączanie nie powinno być w praktyce problemem.
Soczewki konstruowano przede wszystkim z myślą o chorych na zwyrodnienie plamki żółtej, takie jak AMD. Liczbę pacjentów, którzy potencjalnie mogliby skorzystać z nowego wynalazki w samej Wielkiej Brytanii szacuje się na niemal pół miliona. Powiększające soczewki pozwolą im na łatwiejsze czytanie tekstu i dokładniejszą obserwację twarzy.
Szwajcarscy wynalazcy twierdzą, że soczewki mogą być dostępne w ciągu dwóch lat i będą tańszym rozwiązaniem niż operacja.
Prototypowy zestaw nie wydaje się jednak póki co zbyt wygodny w użyciu. Do sterowania soczewkami wymagane są bowiem specjalne okulary – to one sterują wbudowanymi w soczewki teleskopami. Same soczewki nie są też jeszcze dopracowane – naukowcy szukają sposobu na tworzenia w nich mikrokanalików zapewniających właściwe natlenienie rogówki.
Źródła: TechTimes / MNT