Zastosowanie docetakselu w pierwszej linii leczenia zaawansowanego raka prostaty może wydłużyć życie chorych o niemal dwa lata – wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskich i szwajcarskich naukowców.
Docetaksel to otrzymywany z igieł cisu pospolitego chemioterapeutyk, stosowany w onkolgii od początku lat 90. ubiegłego wieku, m.in. do leczenia raka piersi, płuca, żołądka, głowy i szyi. U chorych na raka prostaty lek ten stosuje się dopiero w przypadku progresji choroby pomimo stosowanej hormonoterapii, co zwykle pozwala na przedłużenie życia pacjenta średnio o około 3 miesiące.
W czasie tegorocznego kongresu American Society of Clinical Oncology (ASCO), który rozpocznie się 29 maja w Chicago, zaprezentowane zostaną wyniki badania zespołu brytyjskich i szwajcarskich uczonych, z których wynika, że wcześniejsze włączenie docetakselu w terapii zaawansowanego raka gruczołu krokowego może wydłużyć oczekiwany okres przeżycia z 43 do 65 miesięcy, czyli niemal o 2 lata.
W badaniu wzięło udział 2962 mężczyzn chorych na raka prostaty (w różnych stadiach). Pacjenci z grupy, w której leczenie rozpoczęto od docetakselu żyli średnio 10 miesięcy dłużej niż w grupie leczonej konwencjonalnie (hormonoterapią). Jednak wśród pacjentów, u których w momencie rozpoznania doszło już do przerzutów odległych – różnica w ta wynosiła aż 22 miesiące.
Źródło: BBC News