W ostatnim czasie opublikowano wyniki dwóch badań, z których wynika, że przyjmowanie statyn może zmniejszyć skuteczność szczepienia przeciwko grypie u osób powyżej 65. roku życia.
W pierwszym z badań, przeprowadzonym przez naukowców z Center for Global Health, Cincinnati Children's Hospital i finansowanym przez Novartis Vaccines, przeanalizowano dane ok. 7 tys. osób powyżej 65. roku życia, które w latach 2009 – 2011 brały udział w badaniach klinicznych szczepionki przeciw grypie.
Badacze przyjrzeli się poziomowi przeciwciał przeciw składowym wirusa grypy 3 tygodnie po podaniu szczepionki. Okazało się, że poziom ten był o 38 – 67 proc. niższy u uczestników, którzy przyjmowali statyny (różnica w poziomie przeciwciał zależała od tego, który szczep wirusa brano pod uwagę). Autorzy doszli do wniosku, że u osób starszych, które przyjmują statyny, może być konieczne podawanie szczepionki przeciw grypie w dawce wyższej niż standardowa.
W drugim ze wspomnianych badań, przeprowadzonym przez lekarz z Emory Vaccine Center w Atlancie, przeanalizowano wpływ szczepień przeciw grypie na występowanie i przebieg zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Ten zagrażający życiu stan może być powikłaniem grypy. Analizie poddano dane 140 tys. pacjentów jednej z ubezpieczalni w stanie Georgia. Dane te obejmowały 10 sezonów grypowych (2002 – 2011). I w tym przypadku okazało się, że u seniorów przyjmujących statyny skuteczność szczepionki przeciw grypie była mniejsza, choć w nieznacznym stopniu.
Autorzy badania spekulują, że ocena wypadkowej przeciwzapalnego działania statyn nie jest jednoznaczna. Może bowiem być tak, że tan sam mechanizm, który zmniejsza odpowiedź na szczepienie, w przypadki infekcji przyczynia się do skuteczniejszego zwalczenia wirusa przez organizm.
Źródła: The Journal of Infectious Diseases / NewsMax Health