Przekazany na potrzeby studentów sprzęt to dwa fantomy pediatryczne do nauki żywienia enteralnego, z możliwością założenia sondy nosowo-żołądkowej i obsługi gastrostomii. Studenci będą też mogli korzystać z dwóch fantomów do nauki żywienia enteralnego imitujących osobę dorosłą. Wyposażenie CSM PUM zwiększy się także o jeden kombinezon do symulacji odczuć starczych oraz jeden symulator odczuć starczych.
Umiejętności zdobyte przez studentów podczas nauki na fantomach będą szczególnie cenne, ponieważ wielu pacjentów jest obecnie niedożywionych już podczas przyjęcia do szpitala, a część nie otrzymuje zalecanego im leczenia żywieniowego. To przede wszystkim osoby chore onkologicznie, neurologicznie, a także te z chorobami układu pokarmowego czy niewydolnością nerek.
– Bez żywienia nie ma leczenia. Wiedzieliśmy, że chcemy rozwijać na naszej uczelni edukację w zakresie leczenia żywieniowego. Grant przyznawany przez Fundację Nutricia zainspirował nas do tego, aby zajęcia na stałe weszły do sylabusa, a indywidualny charakter zaoferowanego wsparcia umożliwił realizację programu skrojonego do naszych potrzeb. – mówi prof. Ewa Stachowska, kierownik Katedry i Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki PUM w Szczecinie.
Zajęcia z leczenia żywieniowego do sylabusów wprowadziły już trzy inne uniwersytety medyczne w Polsce – Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie.