Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Sukces Trumpa: przeszła ustawa o Amerykańskiej Opiece Medycznej

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 8 maja 2017 01:04

Sukces Trumpa: przeszła ustawa o Amerykańskiej Opiece Medycznej - Obrazek nagłówka
Źródło: Thinkstock
– To koniec Obamacare. Teraz składki i wydatki Amerykanów z własnej kieszeni pójdą w dół. To wspaniały plan! – mówił prezydent USA Donald Trump po przegłosowaniu przez Izbę Reprezentantów republikańskiego projektu American Health Care Act.

Nad pierwszą wersją ustawy o Amerykańskiej Opiece Medycznej (American Health Care Act – AHCA) izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych miała debatować pod koniec marca. W ostatniej chwili prezydent Trump polecił jednak wycofanie projektu z obrad. Okazało się to dobrym ruchem, ponieważ w pierwotnej formie ustawa nie miałaby szans w głosowaniu. Przeciwna jej przyjęciu była bowiem najbardziej konserwatywna frakcja Republikanów – tzw. Freedom Caucus. Nowa wersja przeszła stosunkiem głosów 217 do 213.

Poprawiony projekt różnił się między innymi dodaniem zapisu o przeznaczeniu 8 mld dolarów w ciągu 5 lat na dopłaty do polis osób z wcześniej stwierdzonymi schorzeniami, które bez takiego wsparcia nie byłyby w stanie wykupić ubezpieczenia. Zdaniem ekspertów, kwota ta jest jednak zdecydowanie za mała w stosunku do realnych potrzeb.

– To nie jest ustawa o opiece zdrowotnej, to ustawa podatkowa, w której tak naprawdę chodzi o wielki transfer pieniędzy z klasy średniej do najbogatszych. Miliony Amerykanów stracą prawo do leczenia, a wielkie korporacje zarobią – mówiła w czasie burzliwej debaty poprzedzającej głosowanie Nancy Pelosi, liderka demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów.

W czasie, gdy w gmachu Kapitolu odbywało się głosowanie, protestujący przed nim przeciwnicy likwidacji Obamacare krzyczeli: „Hańba, hańba!”.

System Obamacare wprowadzono w 2010 roku ustawą o Dostępnej Opiece Medycznej (Affordable Care Act - ACA). Uchylenie go było jedną z głównych obietnic wyborczych Trumpa. Wygrana w Izbie Reprezentantów jest pierwszym udanym krokiem Trumpa w kierunku spełnienia tej obietnicy. Jednak aby nowy system stał się prawem, podobną decyzję musi podjąć Senat, a tam może być trudniej.

W przeciwieństwie do Obamacare, AHCA zakłada, że posiadanie ubezpieczeń medycznych nie będzie obowiązkowe. Nowa ustawa zmniejsza też finansowanie Medicaid, programu ubezpieczeń zdrowotnych dla obywateli o najniższych dochodach.

– Ta ustawa [AHCA] powinna trafić do kosza. To katastrofa i wstyd dla nas wszystkich. 24 miliony Amerykanów stracą ubezpieczenia zdrowotne  – ostrzega Bernie Sanders, senator z Partii Demokratycznej. Podobne opinie wyrażają przedstawiciele środowisk medycznych.

Źródła: CNN / Daily Mail / TVN24

Podobne artykuły

49-Watch-live_-President-Trump-and-Coronavirus-T
2 października 2020
49-Watch-live_-President-Trump-and-Coronavirus-T
15 kwietnia 2020
iStock-1212693806
4 kwietnia 2020

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także